HMS Valiant czeka na demontaż

Szturmowy okręt podwodny typu Valiant o napędzie atomowym. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna USA/commons.wikimedia.org
Szturmowy okręt podwodny typu Valiant o napędzie atomowym. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna USA/commons.wikimedia.org

Brytyjski MOD wskazuje pierwszy atomowy okręt podwodny do demontażu. Atomowy okręt podwodny HMS Valiant czeka na demontaż wraz z 12 innymi okrętami podwodnymi w Devonport Dockyard w Plymouth.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony (MOD) ujawniło, że HMS Valiant będzie pierwszym okrętem podwodnym o napędzie atomowym w Devonport, który zostanie zdemontowany/zezłomowany.

Potwierdzenie nastąpiło po kampanii prowadzonej przez członka parlamentu (MP) Luke’a Pollarda, który interesował się losem wycofanych atomowych okrętów podwodnych stacjonujących w Plymouth, m.in., w stoczniach Rosyth i Devonport, .

Submarine Delivery Agency (SDA) MOD jest odpowiedzialna za demontaż 27 atomowych okrętów podwodnych, z których siedem jest obecnie w eksploatacji, a pozostałe 20 zostało wycofanych ze służby i skreślonych ze stanu w Royal Navy.

W 2013 roku zatwierdzono projekt demontażu okrętów podwodnych (SDP). Ministerstwo nie pozbyło się jeszcze żadnego z 20 wycofanych z eksploatacji okrętów podwodnych.

Obecnie w stoczni Devonport w Plymouth jest 13 wycofanych atomowych okrętów podwodnych, podczas gdy stocznia Rosyth w Fife ma siedem takich jednostek.

Według dochodzenia przeprowadzonego w 2019 r. przez Krajowy Urząd Kontroli w sprawie usuwania paliwa atomowego i demontażu okrętów podwodnych, od 1980 r. MOD wydał około 0,5 miliarda funtów na przechowywanie i konserwację swoich wycofanych jednostek.

W oświadczeniu poseł Luke Pollard zauważył, że przechowywanie okrętów kosztuje podatnika 30 mln funtów rocznie.

Rząd Wielkiej Brytanii nie podał żadnej konkretnej daty rozpoczęcia demontażu.

W zeszłym miesiącu minister obrony Jeremy Quin powiedział w Izbie Gmin Plymouth Sutton i Devonport Labour MP Luke Pollard:

„Proces demontażu okrętów podwodnych jest wciąż udoskonalony i odbywa się obecnie w Rosyth Dockyard. W miarę postępu całego programu prac niedługo zostanie podana data rozpoczęcia demontażu okrętów podwodnych z Devonport”.

Proces demontażu wycofanych okrętów podwodnych jest dość skomplikowany ze względu na przedział z reaktorem atomowym i kosztowny. Przekonała się o tym Rosja, która za pieniądze państw zachodnich zutylizowała wiele okrętów wycofanych ze służby jeszcze za czasów Związku Radzieckiego.

HMS Valiant został zwodowany 3 grudnia 1963 roku. Wszedł do służby 18 lipca 1966 roku, a wycofany ze służby w 1994 roku.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *