105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

W sobotę 11 listopada 2023 roku, w całym kraju obchodziliśmy 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Na okrętach stacjonujących w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni podniesiono Wielką Galę Banderową. Marynarze wystawili posterunki honorowe, złożyli kwiaty w miejscach pamięci oraz wzięli udział w nabożeństwach w intencji Ojczyzny i wydarzeniach towarzyszących.

W sobotę 11 listopada 2023 roku, w całym kraju obchodzimy 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Na okrętach stacjonujących w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni podniesiono Wielką Galę Banderową. Marynarze wystawili posterunki honorowe, złożyli kwiaty w miejscach pamięci oraz wzięli udział w nabożeństwach w intencji Ojczyzny i wydarzeniach towarzyszących.

W jednostkach wojskowych 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się już w piątek, od uroczystych zbiórek stanów osobowych jednostek. Odczytane zostały rozkazy okolicznościowe, wręczono wyróżnienia oraz akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

11 listopada, przedstawiciele Dowództwa oraz jednostek Flotylli uczestniczyli w uroczystej mszy świętej odprawianej w Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu. Następnie w obecności kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych przemaszerowano na Plac Słowiański. W trakcie uroczystości odczytano Apel Pamięci, aby uczcić pamięć wszystkich rodaków, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny. Na zakończenie delegacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, złożyła kwiaty pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”. Uroczystość odbyła się przy akompaniamencie orkiestry wojskowej, która po jej zakończeniu dała koncert pieśni patriotycznych.

Natomiast przy Wybrzeżu Władysława IV w Świnoujściu zacumował ORP Poznań oraz trałowiec ORP Dąbie. Obie jednostki udostępniły do zwiedzania swoje pokłady.  

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *