Chiny budują bazę morską w Kambodży – informuje „Washington Post”

Widok z lotu ptaka na bazę marynarki wojennej Ream w prowincji Preah Sihanouk. / Zdjęcie: Sekretariat Krajowego Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego
Widok z lotu ptaka na bazę marynarki wojennej Ream w prowincji Preah Sihanouk. / Zdjęcie: Sekretariat Krajowego Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego

Chiny potajemnie budują bazę morską dla swoich okrętów wojennych w Kambodży – podał w poniedziałek „Washington Post”, powołując się na źródła w administracja państwowej. Budowana baza ma być drugą, która powstaje poza granicami Chin.

Według „Washington Post”, baza dla chińskiej marynarki ma powstać w Ream Naval Base nad Zatoką Tajlandzką, dotąd służąca jako port dla kambodżańskich okrętów wojennych. Chińczycy chcą rozbudować istniejącą infrastrukturę i przystosować ją do obsługi okrętów wojennych. Dobudowana część, która zostanie otwarta w czwartek, ma zostać przeznaczona do wyłącznego użytku chińskiej armii. Mimo że przeczą temu rządy obu państw – konstytucja Kambodży zabrania stacjonowania obcych wojsk. Amerykańska gazeta donosi, że informację tę potwierdził anonimowy przedstawiciel władz Chin.

Na miejscu ma się znaleźć m.in. naziemna stacja Beidou, chińskiej alternatywy dla GPS. Baza w Kambodży będzie dopiero drugim takim zagranicznym obiektem wojskowym Chin po bazie morskiej w Dżibuti oraz pierwszą w kluczowym regionie Indo-Pacyfiku. Do budowy doszło po tym, jak władze Kambodży zniszczyły w Ream dwie instalacje ufundowane przez Amerykanów.

Umowa wbrew konstytucji

Według cytowanych przez „Washington Post” przedstawicieli reżim Hun Sena czynił wielkie starania, by ukryć chińskie zaangażowanie i obecność chińskich wojskowych w Ream, zarówno ze względów krajowych i konstytucyjny. Konstytucja Kambodży zakazuje stacjonowania obcych wojsk na terytorium kraju. Ukrywanie tego faktu było również spowodowane tym iż Kambodża sprawuje przewodnictwo w regionalnej organizacji państw Azji Południowo-Wschodniej ASEAN i mimo rosnących chińskich wpływów miała „entuzjastycznie wspierać” ideę zorganizowania majowego specjalnego szczytu USA-ASEAN w Waszyngtonie.

Dodatkowe informacje na ten temat uzyskał „The Wall Street Journal”, nie mówią jednak o budowie bazy, ale o udostępnieniu Ream Naval Base na okres trzydziestu lat. Następnie umowa byłaby automatycznie odnawiana co dziesięć lat. Dalsze szczegóły pozostają niejasne, w grę ma wchodzić przebywanie personelu wojskowego, składowanie sprzętu i cumowanie okrętów. Chińscy wojskowi mieli otrzymać ponadto prawo do przemieszczania się w swojej części bazy z bronią i kambodżańskimi paszportami. Ponadto wstęp do chińskiej części bazy ma być możliwy wyłącznie za zgodą Chin. Praktycznie Chiny uzyskały teren eksterytorialny nad którym będą miały pełną kontrolę.

Nowa baza dla okrętów wojennych da możliwość Chinom aktywniejszego działania na wodach Oceanu Indyjskiego i będzie to szczególnie trudne do zaakceptowania dla Indii, z którymi Chiny od dłuższego już czasu toczą spór o prym na tym akwenie. W nowej bazie morskiej mają stacjonować zarówno okręty nawodne jak i okręty podwodne.

Źródło: PAP

Przeczytaj też:

CHINY mają nowe okręty wojenne

Drugi śmigłowcowiec typu 075 dla chińskiej marynarki wojennej

Chiński okręt desantowy LHD wyrusza na próby morskie

Trzeci strategiczny uderzeniowy indyjski atomowy okręt podwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.