Okręt podwodny “Humaitá” wykonuje statyczny test zanurzeniowy

Print Friendly, PDF & Email

4 listopada okręt podwodny Humaitá (S 41) przeprowadził statyczny test zanurzenia, który polega na zalaniu zbiorników balastowych aż do całkowitego zanurzenia, bez użycia napędu.

Drugi z czterech okrętów podwodnych z napędem spalinowo-elektrycznym budowany w ramach programu PROSUB został przetestowany w obszarze morskim w pobliżu kompleksu marynarki wojennej Itaguaí, w zatoce Sepetiba, na południowym wybrzeżu stanu Rio de Janeiro, i uzyskał kolejny zadowalający wynik w serii ocen dotyczących przekazania kolejnego okrętu podwodnego dla Brazylijskiej Marynarki Wojennej (MB). Przekazanie okrętu podwodnego zaplanowano na drugą połowę 2023 roku.

Przy zanurzeniu okrętu podwodnego, za pomocą zbiorników balastowych sprawdzane są rosnące kąty nachylenia, stateczność jednostki (poprzeczna i wzdłużna), oraz zachowanie wszystkich czujników i samego kadłuba (szczególnie pod kątek szczelności).

W badaniach weryfikowana jest również objętość wody, która została wpuszczona do wewnętrznych zbiorników balastowych niezbędna do dokładnego określenia przy zanurzeniu i potwierdzenia wartości teoretycznych obliczonych w fazie projektowania.

Ponadto przeprowadzono próby urządzeń ratowniczych realizując ćwiczenia pirotechniczne. Oba testy miały na celu weryfikację skuteczności systemów bezpośrednio związanych z zasobami ratowniczymi zastosowanymi w tym typie okrętów podwodnych. Ten test jest niezbędny dla dalszych prób przeprowadzanych na pełnym morzu.

Źródło: elsnorkel.com

Przeczytaj też:

Rosyjskie okręty wojenne znów wyszły na Morze Czarne

AUKUS – partnerstwo na rzecz przyszłości

Marynarze dla Frania

HMAS Toowoomba testuje nowe rakiety ESSM

HMS Tamar chroni raj morski na brytyjskim terytorium Oceanu Indyjskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *