Rosyjska odpowiedź na ćwiczenia NATO BALTOPS 2022

Print Friendly, PDF & Email
Rosyjskie okręty wojenne Floty Bałtyckiej. / Zdjęcie: PAP/EPA
Rosyjskie okręty wojenne Floty Bałtyckiej. / Zdjęcie: PAP/EPA

Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało materiał przedstawiający rosyjskie okręty wojenne, które przeprowadzają manewry na Morzu Bałtyckim, w pobliżu rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego. Jest to odpowiedź Rosji na odbywające się na Morzu Bałtyckim największe w tym roku manewry morskie NATO BALTOPS 2022. Flota rosyjska wysłała praktycznie wszystkie swoje jednostki na Bałtyk, które są sprawne by pokazać iż na tym akwenie dysponuje odpowiednią siłą. Ilość jednostek nie świadczy o ich potencjale, ale medialnie zawsze ilość robi odpowiednie wrażenie.

W oświadczeniu ministerstwo poinformowało, że okręty Floty Bałtyckiej “będą wykonywały zadania szkoleniowe w zakresie obrony szlaków morskich i baz floty”.

Zgodnie z planem ćwiczeń siły Floty Bałtyckiej rozpoczęły na Morzu Bałtyckim i na poligonach w obwodzie kaliningradzkim ćwiczenia pod kierownictwem dowódcy Floty Bałtyckiej, wiceadmirała Wiktora Łiiny.

– podaje resort obrony Rosji.

W ćwiczeniach bierze udział łącznie 60 okrętów i 40 samolotów. W całych ćwiczeniach ma być wykorzystanych łącznie do 2 tysięcy jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego Floty Bałtyckiej. Ćwiczenia marynarki wojennej odbywają się w warunkach zwiększonego napięcia między Moskwą a NATO, po tym jak Szwecja i Finlandia złożyły swoje aplikacje wymagane do przystąpienia do sojuszu.

Jest to ich odpowiedź na rozpoczęcie przez Rosję kampanii wojskowej w Ukrainie. Jeśli ich członkostwo zostanie zatwierdzone, Rosja stałaby się jedynym krajem nienależącym do NATO na Morzu Bałtyckim.

Ćwiczenia zgrupowań Floty Bałtyckiej mają potrwać do 19 czerwca. W skład sił morskich Floty Bałtyckiej wchodzi niszczyciel rakietowy, dwie fregaty, dwa okręty podwodne, cztery korwety wielozadaniowe, 22 korwety i ok. 60 jednostek pomocniczych.

Flota Bałtycka

Zadaniem Floty Bałtyckiej jest neutralizacja okrętów podwodnych wroga na Morzu Bałtyckim i utrzymanie niezamarzających baz dla floty rosyjskiej. Cała flota liczy łącznie 91 okrętów.

  • 1 niszczyciel rakietowy „Nastojczywyj” typu Sowriemiennyj (proj. 959)
  • 2 fregaty typu Nieustraszymyj (proj. 1154)
  • 2 okręty podwodne Kilo
  • 4 korwety wielozadaniowe typu Stierieguszczij (proj. 20380)
  • 22 korwety typów (NATO): Tarantul, Parchim, Nanuchka, Bujan, Karakurt
  • ok. 60 okrętów pomocniczych.

Źródło: PAP, rp.pl, wp.pl

Przeczytaj też:

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poszukuje nowych technologii zwalczania okrętów podwodnych

Holenderski Program Wymiany Okrętów Podwodnych: Zapytanie Ofertowe Wysłane do konsorcjów

Wizyta w kontyngentach

104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Przyszła egipska fregata MEKO A-200EN Al Qahhar rozpoczyna próby morskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *