Tempo budowy rosyjskich atomowych okrętów podwodnych podobne do czasów sowieckich

Print Friendly, PDF & Email
Budowa okrętow podwodnych w stoczni Sevmash. / Zdjęcie: Sevmash
Budowa okrętow podwodnych w stoczni Sevmash. / Zdjęcie: Sevmash

Stocznia Sevmash dostarczył marynarce wojennej 9 atomowych okrętów podwodnych w ciągu ostatnich 10 lat, obciążenie firmy jest porównywalne z okresem sowieckim.

Sevmash obecnie buduje serię atomowych okrętów podwodnych Borey-A i projektuje wielozadaniowe atomowe okręty podwodne Yasen-M dla marynarki wojennej oraz modernizuje projekt 11442M.

– stwierdził Michaił Budnichenko, dyrektor generalny stoczni Sevmash.

W ubiegłym roku firma dostarczyła jednocześnie marynarce wojennej trzy okręty podwodne o napędzie atomowym: dwa Yasen-M i jeden Borey-A. Są to atomowe okręty podwodne Kazań i Nowosybirsk oraz atomowy okręt podwodnych Knyaz Oleg.

W tym roku flota otrzymała atomowy okręt podwodny projektu 09852 Biełgorod, okręt podwodny Generalissimo Suvorov i wielozadaniowy okręt podwodny Krasnojarsk, który przechodzi końcowe próby odbiorcze i niedługo zostanie przekazany marynarce. W ciągu ostatnich 10 lat firma dostarczyła 9 okrętów podwodnych o napędzie atomowym, takie samo tempo produkcji było w ZSRR.

Sevmash to rosyjska firma produkująca uzbrojenie dla rosyjskiego przemysłu obronnego z siedzibą w Siewierodwińsku. Stocznia swą działalność rozpoczęła od budowy pancernika S-102 Sowieckaja Białoruska, który ukończono 21 grudnia 1939 roku. Wtedy został przekazany do eksploatacji.

Serwis prasowy Sevmash poinformował, że w trakcie swojego istnienia firma zbudowała i przekazała flotom ZSRR i Rosji 137 atomowych okrętów podwodnych różnych konstrukcji, 40 okrętów podwodnych z napędem dieslowskim i 45 okrętów nawodnych. Ponadto firma produkuje również wyroby cywilne, m.in. dla firm naftowych i gazowych.

Źródło: elsnorkel.com

Przeczytaj też:

Portugalski okręt podwodny NRP Arpão po raz pierwszy zawinął do RPA

AMW podczas European Defence Innovation Days 2023

Rusza BALTOPS 23

58. rocznica utworzenia 12 Dywizjonu Trałowców

Trzeci okręt podwodny U212NFS ma zostać zbudowany przez Fincantieri dla włoskiej marynarki wojennej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *