U wybrzeży Krymu odkryto tajemniczy dron ukraińskiej marynarki wojennej

Print Friendly, PDF & Email
Dron morski znaleziony na plaży na Krymie. / Zdjęcie: Rybar
Dron morski znaleziony na plaży na Krymie. / Zdjęcie: Rybar

Według informacji opublikowanych przez Военный Осведомитель 21 września 2022 r. u wybrzeży Sewastopola, odkryto drona morskiego nieznanego typu.

Mniej więcej w tym samym czasie naoczni świadkowie w pobliżu plaży sfilmowali moment silnej eksplozji na Morzu Czarnym prawdopodobnie w wyniku zniszczenia drona morskiego.

Analizując siłę eksplozji, która nastąpiła prawdopodobnie użyto pojazd typu „kamikaze” z detonującą głowicą. Jest to dron/pojazd autonomiczny półzanurzalny, którego zadaniem jest podpłynięcie do celu a następnie detonacja.

Najprawdopodobniej pojazd taki jest sterowany zarówno ręcznie, za pomocą pokładowych kamer telewizyjnych, jak i przez łącza satelitarne.

Z oznaczeń w języku angielskim jasno wynika, że ​​zostały one dostarczone przez kraje zachodnie. O dostawie bezzałogowych pojazdów morskich na potrzeby AFU wspomniano kilka miesięcy temu, ale nie podano typu możliwego wyposażenia.

Niezidentyfikowana eksplozja, zgłoszona jako zniszczenie niezidentyfikowanego drona morskiego. / Zdjęcie: social media

Wcześniej pojawiły się informacje o bezzałogowych statkach nawodnych/dronach MANTAS T-Series (USV). Pojawiły się w związku z tym spekulacje, że może to być jakiś prototyp, być może modelu MANTAS z serii T, opracowywanych przez MARTAC, względnie nowy typ, który miałby być produkowany specjalnie dla Ukrainy lub tajny model, testowany w warunkach bojowych.

Ten dron nie jest podobny do tych, które są już na wyposażeniu krajów NATO i były prezentowane wcześniej. Możliwe, że specjalnie dla AFU zostanie wyprodukowany nowy rodzaj tego uzbrojenia.

Ukraina może otrzymywać drony morskie, które mogą być testowane w warunkach bojowych. A konflikt na Ukrainie to idealna okazja do przetestowania takich konstrukcji.

Zdaniem analityków, pojazd ten przeznaczony jest do taranowania okrętów wroga, zaraz po czym miałaby nastąpić detonacja przenoszonej głowicy bojowej. Jednocześnie, w części mediów, w tym ukraińskich, pojawiły się sugestie, że dron ten może służyć do prowadzenia działań rozpoznawczych i wywiadowczych.

Ilustracja bezzałogowego pojazdu morskiego w działaniu.
Ilustracja bezzałogowego pojazdu morskiego w działaniu.

Źródło: navyrecognition.commil.in.uakorrespondent.net, navalnews.com

Przeczytaj też:

USA i Japonia przeprowadziły dwustronne ćwiczenia morskie

Barracuda Duguay-Trouin rozpoczęła próby morskie

Początek budowy kolejnego niszczyciela min dla 8FOW

Korea Północna testuje nowy bezzałogowy pojazd podwodny Haeil

Zostań żołnierzem 3 Flotylli Okrętów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *