Okręt USCG Kimball zidentyfikował rosyjskie i chińskie okręty wojenne na Morzu Beringa

Print Friendly, PDF & Email
Załoga okrętu Kimball ze straży przybrzeżnej obserwująca obcy okręt na Morzu Beringa. / Zdjęcie: USCG Kimball
Załoga okrętu Kimball ze straży przybrzeżnej obserwująca obcy okręt na Morzu Beringa. / Zdjęcie: USCG Kimball

Załoga okrętu Kimball należącego do straży przybrzeżnej USA podczas rutynowego patrolu na Morzu Beringa napotkała krążownik rakietowy Renhai CG 101 z Chińskiej Republiki Ludowej, pływający około 75 mil morskich na północ od wyspy Kiska na Alasce, 19 września 2022 r. Później załoga Kimballa zidentyfikowała jeszcze dwa okręty chińskiej marynarki wojennej i cztery okręty rosyjskie, w tym niszczyciel marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej. Wszystkie okręty płynęły w jednej formacji z Renhai jako połączona grupa, która przebywała w wyłącznej strefie ekonomicznej USA (WSE).

W rezultacie załoga Kimball monitorowała kurs rosyjskich i chińskich okrętów wojennych przebywających na wodach USA i wokół nich.

Wybrzeża USA są stale monitorowane zarówno przez okręty straży przybrzeżnej jak i przez Coast Guard Air Station, które wykorzystuje samoloty Kodiak C-130 Hercules do patrolowania wód Morza Beringa i Północnego Pacyfiku. Już wcześniej lotnictwo USA zlokalizowało grupę chińskich i rosyjskich okrętów wojennych około 50 mil od archipelagu wysp Aleuty.

W ostatnich miesiącach okręty wojenne Rosji i Chin wypływają na wspólne manewry, chcąc w ten sposób zaznaczyć swoją obecność. Rosjanie utrzymują stale na tych wodach okręty wojenne szczególnie wokół spornych wysp Kurylskich (konflikt z Japonią) a Chińczycy demonstrują swoją siłę stale zagrażając Tajwanowi (który przez Chiny jest uważany za zbuntowaną wyspę).

Kimball to mierzący 418 stóp jednostka przeznaczona do ochrony wybrzeży USA, mająca swój port macierzysty w Honolulu na Hawajach.

Źródło: www.navalnews.com

Przeczytaj też:

Groźne niewybuchy z Gdyni zneutralizowane

Trzy okręty wojenne rosyjskiej marynarki wojennej powróciły z arktycznej eskapady

Raytheon zdobywa kontrakt na wsparcie okrętów podwodnych typu Collins

Rosyjskie okręty podwodne przebazowano na Kamczatkę

Northern Challenge 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *