Susza nad Dunajem odsłoniła niemieckie okrety z czasów II wojny światowej

Print Friendly, PDF & Email
Odsłonięte wraki można oglądać w okolicy serbskiej miejscowości Prahovo. / Zdjęcie: /FEDJA GRULOVIC /Agencja FORUM
Odsłonięte wraki można oglądać w okolicy serbskiej miejscowości Prahovo. / Zdjęcie: /FEDJA GRULOVIC /Agencja FORUM

Niski poziom wody w Dunaju, spowodowany przez trwające w Europie susze, odsłonił w pobliżu serbskiej miejscowości Prahovo przy granicy z Rumunią pozostałości niemieckich okrętów z czasów II wojny światowej – poinformowała agencja Reutera.

Niemiecka flotylla pozostawiła za sobą wielką katastrofę ekologiczną, która zagraża nam, mieszkańcom Prahova – powiedział Reutersowi Velimir Trajilović, lokalny emeryt, który napisał książkę o niemieckich okrętach, które pełne amunicji, zatopione zostały przed ucieczką Niemców z tych terenów.

Okręty zostały zatopione przez Niemców w 1944 roku, kiedy naziści wycofywali się z tych terenów przed nacierającą Armią Czerwoną. Tegoroczna susza odsłoniła ponad 20 kadłubów na odcinku Dunaju w pobliżu miejscowości Prahovo. Wraki zawęziły tu odcinek żeglugowy ze 180 do 100 metrów. Wiele z nich zawiera tony amunicji i materiałów wybuchowych.

Na dnie Dunaju znajduje się kilkanaście wraków niemieckich okrętów wojennych z czasów II wojny światowej. / Zdjęcie: /FEDJA GRULOVIC /Agencja FORUM
Na dnie Dunaju znajduje się kilkanaście wraków niemieckich okrętów wojennych z czasów II wojny światowej. / Zdjęcie: /FEDJA GRULOVIC /Agencja FORUM

W marcu rząd w Belgradzie ogłosił przetarg na wydobycie wraków z Dunaju i usunięcie materiałów wybuchowych. Koszt operacji ma wynieść ok. 30 mln dolarów. Władze obawiają się by w wyniku trwającej korozji nie doszło zarówno do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku jak i ewentualnego skarzenia rzedki.

Kilka dni temu węgierskie media informowały o podobnym odkryciu na innym odcinku rzeki. Niski poziom Dunaju na wysokości miasta Vamosszabadi w północno-zachodnich Węgrzech przy granicy ze Słowacją odsłonił wrak prawdopodobnie radzieckiego statku, który zatonął w czasie II wojny światowej.

Niektóre wraki, porozrzucane po dnie rzeki, straszą skorodowanymi mostkami dowodzenia, połamanymi masztami i skręconymi kadłubami, podczas gdy inne leżą w większości zakopane pod piaszczystymi brzegami.

Źródło: PAP, onet.pl, interia.pl

Przeczytaj też:

US Navy odbiera przyszły USS Carl M Levin (DDG 120)

RPA, Rosja i Chiny na wspólnych manewrach morskich

Pakistan otrzymał drugi okręt podwodny projektu Agosta 90B

Rozpoczęto pracę nad drugą fregatą typu 31 dla Royal Navy

Nowe okręty logistyczne dla Royal Navy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *