Kolejny krok w budowie przyszłych tureckich okrętów podwodnych typu Reis

Print Friendly, PDF & Email
Sekcja torpedowa przyszłego tureckiego okrętu podwodnego typu Reis. / Zdjęcie: STM
Sekcja torpedowa przyszłego tureckiego okrętu podwodnego typu Reis. / Zdjęcie: STM

Zgodnie z publikowanymi informacjami przez STM 13 lipca 2022 roku, dowództwo tureckich sił morskich przyjęło nowe dostawy „sekcji torpedowej” – dziobowej przyszłych okrętów podwodnych typu Reis. Wyrzutnie torped wyprodukowane zostały po raz pierwszy środkami krajowymi z inżynierią i koordynacją STM. Dwie „Sekcje 50” wyprodukowane dla okrętów podwodnych typu Reis zostaną zintegrowane z TCG AYDINREİS i TCG SEYDİALİREİS.

Jest to kolejny znaczący etap w projekcie Tureckiej Marynarki Wojennej przy budowie okrętów podwodnych nowego typu dla Tureckich Sił Morskich.

Pierwsze dwie „sekcje torpedowe” wyprodukowane dla okrętów podwodnych typu Reis zostały dostarczone do Stoczni Marynarki Wojennej Gölcük drogą morską. Druga i trzecia sekcja torpedowa wyprodukowana i dostarczona w Turcji zostaną zintegrowane z TCG AYDINREİS i TCG SEYDİALİREİS. STM i Gürdesan dostarczyły pierwszą sekcję torpedową, która ma zostać zintegrowana z TCG MURATREİS we wrześniu 2021 roku.

Projekt okrętu podwodnego nowego typu tureckiej marynarki wojennej

Aby spełnić wymagania marynarki tureckiej, w Stoczni Marynarki Wojennej Gölcük powstaje sześć okrętów podwodnych typu Reis, spełniających kryteria koncepcji operacji okrętów podwodnych, przy maksymalnym udziale tureckiego przemysłu.

W ramach projektu okrętów podwodnych nowego typu Turecka Marynarka Wojenna ma otrzymać do 2027 r. sześć okrętów podwodnych z niezależnym od powietrza systemem napędowym, zdolnych do wystrzeliwania wielu rodzajów torped i pocisków, a także do stawiania min.

Wyposażone w niezależny od powietrza system napędowy (AIP), okręty podwodne typu Reis będą mogły pozostawać pod wodą przez wiele tygodni bez konieczności wynurzania.

Okręty podwodne mają 68 metrów długości, ważą ponad 2000 ton i mogą pomieścić 40 osób. Pierwszy okręt podwodny projektu, TCG PİRİREİS, został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej Gölcük i został zwodowany w marcu 2021 roku. Prezydent Recepa Tayyipa Erdoğana stwierdził wówczas iż Turcja stała się jednym z nielicznych państw na świecie, które sa w stanie zaprojektowac i zbudowac własne okrety podwodne.

Nazwy okrętów podwodnych typu Reis, które będą służyć dowództwu tureckich sił morskich:

  • TCG PİRİREİS,
  • TCG HIZIRREİS,
  • TCG MURATREİS,
  • TCG AYDINREİS,
  • TCG SEYDİ ALİ REİS
  • TCG SELMANREİS.

Źródło: worlddefencenews.blogspot.com

Przeczytaj też:

30. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Ćwiczenia chińskich lotniskowców

Japoński niszczyciel Suzutsuki współpracuje z francuską Lotniskowcową Grupą Uderzeniową

Konserwacja, modernizacja i remont okrętu podwodnego typu Virginia USS John Warner

ORP Gen. T. Kościuszko dołączył do SNMG1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *