Sprawdzenie wykonalności programu AUKUS

Print Friendly, PDF & Email
W badaniu SIB-25 sprawdzono zapotrzebowanie i wykonalność programu AUKUS. / Zdjęcie: Jim Cleveland/Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych
W badaniu SIB-25 sprawdzono zapotrzebowanie i wykonalność programu AUKUS. / Zdjęcie: Jim Cleveland/Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych i Departament Obrony ukończyły zaktualizowane badanie bazy okrętowo-przemysłowej, nadchodzącego obciążenia pracą oraz działań związanych z przyszłą realizacją programu budowy atomowych okrętów podwodnych dla Australii.

Poprzednie badania – które informowały o przeszłych 6,3 miliardach dolarów i planowały przyszłe wydatki rządowe na wsparcie dostawców i przygotowanie bazy przemysłowej do zwiększenia produkcji – sprawdzały, co jest potrzebne, aby przygotować głównego wykonawcę General Dynamics Electric Boat i firmy współpracujące do budowy jednego okrętu podwodnego typu Columbia i dwóch okrętów podwodnych typu Virginia rocznie. Taka informację podał Jay Stefany z Defense News , pełniący obowiązki zastępcy sekretarza Marynarki Wojennej ds. badań i rozwoju.

Pomimo wcześniejszych znacznych wydatków budowa okrętów podwodnych szturmowych Virginia jest opóźniona..

Najnowsze badanie uwzględnia szerzej pełny nakład pracy, który musi zostać zrealizowany by w najbliższych latach Australia mogła otrzymać atomowe okręty podwodne. Jest to niezbędne by wywiązać się z trójstronnego porozumienia AUKUS pomiędzy Australią, Wielką Brytanią i USA.

To badanie bazy podwodno-przemysłowej, zwane SIB-25, uwzględnia również szczegółowo rozwój siły roboczej, outsourcing strategiczny i zaawansowaną technologię, która mogłaby obsłużyć cały zakres obciążenia firm pracą.

Marynarka wojenna i Pentagon informują o wynikach tego badania prawodawców i ich personel, ale nie opublikowały publicznie tych wyników.

SIB-25 poinformował o niedawnym wniosku administracji Bidena o dodatkowe wydatki, w którym żądano wydatków na ten sektor w wysokości 3,4 miliarda dolarów. Według arkusza informacyjnego dostarczonego przez przedstawiciela Joe Courtneya ze stanu Connecticut, dodatkowa kwota obejmuje 2,5 miliarda dolarów na wzmocnienie bazy przemysłu związanego z budowa okrętów podwodnych w pięciu kierunkach:

  • rozwój dostawców,
  • infrastruktura dla stoczniowców i dostawców,
  • rozwój siły roboczej,
  • postęp technologiczny,
  • outsourcingu strategicznego.

Obejmuje także kwotę 558 milionów dolarów na działalność operacyjną, konserwację oraz na wsparcie ulepszeń w publicznych stoczniach Marynarki Wojennej, które wykonują większość prac związanych z konserwacją i naprawami okrętów podwodnych, a także kolejne 282 miliony dolarów z wojskowych funduszy na budowę i poprawę infrastruktury stoczniowej.

Oprócz badania SIB-25 Marynarka Wojenna opracowała niedawno także 15-letnią strategię konserwacji swojej floty szturmowych okrętów podwodnych. Dwie trzecie tej floty jest dostępne operacyjnie, w porównaniu z docelowym poziomem 80%. Ta strategia konserwacji (niezbędnych remontów) pomoże Marynarce Wojennej osiągnąć swój cel do roku budżetowego 2028, a następnie utrzymać tę gotowość, nawet gdy baza przemysłowa również osiągnie najwyższy wskaźnik budowy od 40 lat.

Źródło: defensenews.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *