AUKUS – partnerstwo na rzecz przyszłości
Przyszłe australijskie okręty podwodne o napędzie jądrowym budowane w ramach programu AUKUS mają zapewnić w przyszłości Australii elitarne członkostwo w “klubie” zaledwie siedmiu krajów (Francja, Wielka Brytania, USA, Rosja, Chiny, Indie) , które eksploatują okręty podwodne o napędzie jądrowym.
Projekt ten ma zapewnić znaczące długoterminowe korzyści strategiczne dla Australii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Wzmacnia to połączone zdolności przemysłowe trzech partnerów AUKUS, dzięki zacieśnieniu współpracy, wzmocnieniu i odporności trójstronnych łańcuchów dostaw.
Stany Zjednoczone w ramach tego programu prawdopodobnie będą musiały zmienić niektóre przepisy dotyczące transferu zaawansowanej technologii oraz co istotne w większym stopniu zaangażować się w budowę tych okrętów, gdyż przemysł australijski na tym etapie nie jest jeszcze gotowy samodzielnie realizować takie projekty. Nawet ze wsparciem partnerów. Dlatego z programu budowy okrętów podwodnych najprawdopodobniej Australia wybierze jednak opcję zakupu gotowych jednostek w USA. Takie rozwiązanie będzie szybsze odnośnie pozyskania nowych jednostek i wzmocnienia potencjału RAN.
To jest niestety efekt zerwania umowy pomiędzy Australią a Francją odnośnie budowy konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Attack. Nikt wtedy nie przewidywał iż przemysł australijski może mieć problemy z budową bardziej skomplikowanych atomowych okrętów podwodnych.
W ciągu ostatnich 18 miesięcy Australia, Wielka Brytania i USA ściśle współpracowały w celu opracowania optymalnej ścieżki zakupu przez Australię okrętów podwodnych o napędzie jądrowym.
Najważniejsze zagadnienia programu AUKUS:
- Szereg możliwości dla australijskiego personelu do pracy i uczenia się od brytyjskich i amerykańskich marynarek wojennych, w tym poprzez zwiększone wizyty w australijskich portach brytyjskiej Royal Navy i okrętów podwodnych o napędzie jądrowym US Navy;
- Zwiększona wysunięta obecność okrętów podwodnych Royal Navy i US Navy o napędzie jądrowym w Australii, aby pomóc w rozwijaniu naszej bazy wiedzy i zdolności przemysłowych;
- Dostawa trzech okrętów podwodnych typu Virginia o napędzie jądrowym dla Royal Australian Navy już na początku lat 2030., z możliwością nabycia do dwóch kolejnych w razie potrzeby;
- Opracowanie, budowa i dostawa dla Royal Australian Navy zaawansowanego okrętu podwodnego o napędzie atomowym o nazwie “SSN-AUKUS“, wykorzystującego technologie australijskie, brytyjskie i amerykańskie.
Należy mieć tylko nadzieje iż cały program zostanie zrealizowany w zakładanych terminach.
Źródło: Royal Australian Navy
Przeczytaj też:
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii mówi o dużym zainteresowaniu fregatami Typ 23 / HMS Scott
Rosyjskie okręty wojenne znów wyszły na Morze Czarne
Lotniskowiec USS Nimitz prowadzi ćwiczenia z Marynarką Wojenna Korei Południowej