Rusza wsparcie technologiczne dla projektu AUKUS

Print Friendly, PDF & Email
Prezydent USA Joe Biden przemawia w Białym Domu, 15 września 2021 r. gdzie poinformował o inicjatywie w zakresie bezpieczeństwa narodowego dotyczącą współpracy z Australią i Wielką Brytanią. / Zdjęcie: Win McNamee/Getty Images
Prezydent USA Joe Biden przemawia w Białym Domu, 15 września 2021 r. gdzie poinformował o inicjatywie w zakresie bezpieczeństwa narodowego dotyczącą współpracy z Australią i Wielką Brytanią. / Zdjęcie: Win McNamee/Getty Images

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia mają w przyszłym tygodniu ogłosić przełomowe plany pomocy Australii w budowie floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Natomiast amerykańscy prawodawcy informują o licznych opóźnieniach związanych z przekazywaniem nowoczesnej technologii stronie Australijskiej. Oczekuje się, że pracownicy Senatu będą naciskać na urzędników administracji Bidena w tej sprawie tak by jeszcze bardziej przyspieszyć współpracę między partnerami AUKUS..

Współpraca technologiczna, która obejmuje prace nad bronią hipersoniczną, technologiami kwantowymi i sztuczną inteligencją, jest również częścią trójstronnego porozumienia znanego jako program AUKUS .

Oczekuje się, że prezydent Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ujawnią szczegóły dotyczące możliwości programu AUKUS i udostępniania niezbędnej technologii do 13 marca.

Podczas gdy część paktu związana z atomowymi okrętami podwodnymi – znana jako pierwszy filar – jest gotowa do realizacji, brytyjscy i australijscy urzędnicy powiedzieli, że amerykańskie przepisy dotyczące międzynarodowego handlu bronią zagrażają innym celom porozumienia dotyczącym wymiany technologii – znanym jako filar drugi – i wezwali do jego zmiany.

W zeszłym tygodniu Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów przedstawiła projekt ustawy, który dałby możliwość kontroli Departamentowi Stanu, nakazując mu koordynację z Pentagonem w sprawie raportu dla Kongresu, wyszczególniającego potencjalne przeszkody we wdrażaniu programu AUKUS.

Ustawa przewiduje również, że administracja Bidena musi przedstawić Kongresowi „ocenę zalecanych ulepszeń przepisów i regulacji dotyczących kontroli eksportu wrażliwych technologii do Australii. Wspólne przpisy powinny wprowadzić Australia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, w celu wdrożenia partnerstwa AUKUS”.

Według Josha Kirshnera, byłego urzędnika Departamentu Stanu ds. Globalne strategie Beacon. Otwartą kwestią jest również to, czy Stany Zjednoczone zezwoliłyby na współpracę z najważniejszymi, tajnymi i potencjalnie najbardziej lukratywnymi przedsięwzięciami rozwojowymi, takimi jak Next Generation Air Dominance.

Eksperci ostrzegają, że szybkość jest czynnikiem wręcz niezbędnym w rywalizacji USA z Chinami, których prezydent poinstruował armię swojego kraju, aby była gotowa do 2027 r. do przeprowadzenia udanej inwazji na Tajwan. W ramach AUKUS Australia dąży do pozyskania atomowych okrętów podwodnych przed 2040 r.

Dziś administracja Bidena uważa, że ​​ma prawną swobodę dzielenia się technologią napędu jądrowego, tak jak Stany Zjednoczone zrobiły to wcześniej z Wielką Brytanią w latach pięćdziesiątych.

Źródło: Defense News

Przeczytaj też:

Powrót do programu ORKA

Zatrzymano chiński statek, który mógł plądrować wraki brytyjskich okrętów

NATO rozpoczyna ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym Dynamic Manta 23 w pobliżu Sycylii

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii mówi o dużym zainteresowaniu fregatami Typ 23 / HMS Scott

Rozpoczęcie projektu LIFE-SEADETECT kierowanego przez Naval Group na rzecz ochrony waleni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *