Sojusz AUKUS zgadza się zwiększyć liczbę wizyt SSN w Australii

Okręt podwodny typu Virginia USS Mississippi w Fleet Base West, Rockingham, Australia Zachodnia.  / Zdjęcie: Departament Obrony Stanów Zjednoczonych
Okręt podwodny typu Virginia USS Mississippi w Fleet Base West, Rockingham, Australia Zachodnia. / Zdjęcie: Departament Obrony Stanów Zjednoczonych

Według komunikatu prasowego opublikowanego przez Departament Obrony USA w dniu 9 kwietnia 2024 r. Australia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone odnotowały znaczne postępy poczynione w ramach partnerstwa AUKUS, którego celem jest wzmocnienie zdolności obronnych i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku .

Aktualizacja, dostarczona przez wicepremiera Australii Richarda Marlesa, brytyjskiego sekretarza stanu ds. obrony Granta Shappsa i sekretarza obrony USA Lloyda J. Austina III, pojawia się po ponad roku działalności partnerstwa. Kładzie nacisk na postęp w dostarczaniu Australii okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym i o napędzie atomowym oraz rozwój technologii obronnych.

Kluczowe kamienie milowe sojuszu AUKUS

Głównym celem jest „Optymalna ścieżka” nabycia przez Australię okrętów podwodnych o napędzie atomowym, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa regionu w świetle zmieniających się zagrożeń. Inicjatywa wzmacnia współpracę w dziedzinie obronności i ma na celu wspieranie przemysłu obronnego poprzez partnerstwa i innowacje.

Do znaczących kamieni milowych w branży należy wybór firm ASC Pty Ltd i BAE Systems do budowy australijskich okrętów podwodnych SSN-AUKUS oraz wyznaczenie ASC na partnera w zakresie konserwacji i remontów przyszłych okrętów podwodnych. Celem tych kroków jest promowanie wzrostu gospodarczego i utworzenie silnego łańcucha dostaw pomiędzy trzema krajami.

Utworzenie Submarine Rotational Force-West (SRF-West) ilustruje zaangażowanie w utrzymanie ciągłej obecności okrętów podwodnych w regionie, zwiększając możliwości Australii w zakresie wsparcia dla sojuszniczych okrętów podwodnych i przyczyniając się do stabilności regionalnej.

Postępy legislacyjne i polityczne

Ustawodawstwo w USA i Australii odegrało kluczową rolę w ułatwieniu realizacji tych projektów obronnych. Amerykańska ustawa National Defense Authorization Act na rok budżetowy 2024 i australijskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa energii jądrowej marynarki wojennej zapewniają niezbędne ramy prawne dla nabywania atomowych okrętów podwodnych i rozwoju siły roboczej.

Rozwój siły roboczej i zaawansowane możliwości

Dzięki wysiłkom w zakresie szkolenia i rozwoju siły roboczej australijski personel obronny przeszedł szkolenie w USA i Wielkiej Brytanii, koncentrując się na operacjach nuklearnych okrętów podwodnych. Szkolenie to jest wspierane przez umowy dwustronne mające na celu zwiększenie potencjału siły roboczej w Australii.

Oprócz okrętów podwodnych partnerzy AUKUS czynią postępy w technologii obronnej, wykorzystując wspólne mocne strony przemysłu do rozwijania zdolności w zakresie świadomości morskiej, wojny elektronicznej i misji dalekiego zasięgu.

Przyszła współpraca i zaangażowanie

Ministrowie obrony zobowiązali się do przejrzystej współpracy z partnerami międzynarodowymi w celu szerszej współpracy w zakresie zdolności wojskowych. Jako potencjalny uczestnik przyszłych projektów AUKUS wymieniono Japonię, sygnalizując ambicję szerszej współpracy regionalnej i globalnej w zakresie bezpieczeństwa. Jest to zapewne spowodowane wzrostem agresywnych gestów Chin w stronę Tajwanu.

Źródło: Navy Recognition