Fregata rakietowa Marszał Szaposznikow na Morzu Czerwonym

Print Friendly, PDF & Email
Fregata rakietowa Marszał Szaposznikow
Fregata rakietowa Marszał Szaposznikow

Rosyjska fregata rakietowa Marszał Szaposznikow przepływa obecnie przez Morze Czerwone, wykonując przydzielone jej misje.

Rosyjski okręt wojenny, opuścił port Massawa w Erytrei po zakończeniu rozmowy biznesowej z tym krajem Afryki Wschodniej, podało w poniedziałek biuro prasowe Floty.

W czasie pobytu w afrykańskim porcie marynarze Floty Pacyfiku wzięli udział w przygotowanych przez stronę goszczącą programach kulturalnych i sportowych. Załoga fregaty Marszał Szaposznikow odbywała wycieczki krajoznawcze po porcie Massawa oraz rozegrała towarzyskie mecze piłki nożnej z Erytrejczykiem marynarzy marynarki wojennej.

Wizyta rosyjskiej jednostki w Erytrei nie jest przypadkowa, Rosja stara się odbudować dobre relacje z tym krajem, jednocześnie wpływając na morze Czerwone, Rosjanie chcą zaakcentować swoją obecność na tym akwenie tym bardziej iż jest tam już kilkanaście jednostek krejów NATO zwalczających zagrożenie dla żeglugi ze strony Huti.

Marszał Szaposznikow

Jest to okręty projektu 1155 klasyfikowany jako duży okręt przeciwpodwodny (ros. bolszoj protiwołodocznyj korabl, BPK), niemniej na zachodzie powszechnie jednostki te uznawane są za niszczyciele. Ich zasadniczym przeznaczeniem jest zwalczanie okrętów podwodnych, w tym celu ich główne uzbrojenie stanowi osiem wyrzutni rakietotorped Rastrub-B z ośmioma pociskami i osiem wyrzutni torped kalibru 533 mm przeciw okrętom podwodnym.

Jednostka ta weszła do służby w 1985 roku więc ma obecnie 39 lat. 27 kwietnia 2021 r. okręt po remoncie i unowocześnieniu powrócił do służby.

Źródło: tass.com, wikipedia.pl

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *