Rosja chce uzbroić okręty podwodne w pociski hipersoniczne

Print Friendly, PDF & Email
Atomowy okręt podwodny К-560 Siewierodwińsk. / Zdjęcie: Ministry of Defence of the Russian Federation
Atomowy okręt podwodny К-560 Siewierodwińsk. / Zdjęcie: Ministry of Defence of the Russian Federation

Marynarka Wojenna Rosji prowadzi intensywne prace nad uzbrojeniem nowych okrętów o napędzie atomowym w najnowsze pociski hipersoniczne. Taka informację przekazał Aleksiej Rachmanow, dyrektor generalny największego rosyjskiego producenta okrętów podwodnych, koncernu United Shipbuilding Corporation (USC), w rozmowie z agencją prasową RIA Nowosti.

Według Rachmanowa wielozadaniowe okręty podwodne projektu 885M (Jasień-M) (…) będą regularnie wyposażone w pociski Cyrkon. Rachmanow podkreślił, w wywiadzie dla RIA Nowosti iż prace zmierzające do uzbrojenia okrętów podwodnych projektu 885M w pociski hipersoniczne już trwają i są dość zaawansowane.

Nie wiadomo oczywiście czy w czasach konfliktu z Ukrainą i wobec licznych sankcji technologicznych uda się Rosjanom dostosować pociski hipersoniczne Cyrkon do okrętów podwodnych typu 885M.

Pociski te są w stanie przenosić głowice o wadze 300-400 kg. Do służby weszły w styczniu 2023 roku. Od 2017 roku były poddawane licznym testom, o których często informowały rosyjskie media.

Niewątpliwie uzbrojenie okrętów atomowych typu 885M w te pociski znacząco wzmocniłoby ich potencjał. Okręty te byłyby jeszcze bardziej niebezpieczne dla floty nawodnej np. państw NATO.

W pociski Cyrkon została już wyposażona fregata rakietowa Admirał Gorszkow.

Źródło: rp.pl, materiały własne

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *