Po 83 latach odkryto wrak HMS Thistle

HMS Thistle zatonął u wybrzeży Morza Północnego, w pobliżu okręgu Rogoland w Norwegii, odnaleźli norwescy badacze. Od 83 lat wrak był skryty pod wodą, a miejsce katastrofy, w wyniku którego brytyjska jednostka przestała służyć w Royal Navy było znane.
Odkrycia dokonano w związku z rejsem badawczym prowadzonym w ramach programu MAREANO, który mapuje biologię i geologię dna morskiego. Okręt podwodny został odkryty wiosną tego roku, ale dopiero teraz, w związku z nowym rejsem, udało się zidentyfikować zatopiony wrak.
Projekt MAREANO jest wynikiem współpracy pomiędzy Instytutem Badań Morskich (IMR), Norweską Służbą Geologiczną (NGU) oraz Norweskim Urzędem Kartograficznym. Celem jest dokładne zbadanie dna morskiego – a gdy pojawiają się dziwne struktury, należy je dokładniej zbadać i przeanalizować.
Dwa zaginione okręty podwodne
Po zbadaniu różnych możliwości i konsultacjach z ekspertami, w tym z marynarką norweską i brytyjską, stało się jasne, że był to brytyjski okręt podwodny. Nie wiadomo było jednak, który dokładnie jest to okręt podwodny. Brano pod uwagę że może to być okręt podwodny HMS Oxley lub HMS Thistle. Jeden zatopiony tuż przed II wojną światową, a drugi w trakcie.
Jednak po zejściu na ląd i skontaktowaniu się z ekspertami od okrętów podwodnych, muzeum morskim i znawcami brytyjskich okrętów podwodnych ustalonoi iż, jest to wrak HMS Thistle.
Po przestudiowaniu zdjęć przez kilka osób doszliśmy do wniosku, że prawdopodobnie był to HMS Thistle, ale zdjęca zawierały zbyt mało szczegółów, aby można było to ostatecznie ustalić. Niektórzy z nas twierdzili iż jest to wrak HMS Oxley.
– stwierdził Bakkeplass (uczestnik wyprawy)
Podczas drugiego rejsu zidentyfikowano HMS Thistle
Okazja do zidentyfikowania wraku nadarzyła się, gdy program MAREANO wyruszył w rejs badawczy w październiku.
Przed rozpoczęciem właściwego mapowania sprzęt został odpowiednio przetestowany. Tym razem badacze mieli prowadzić badania w cieśninie Skagerrak.
Z góry już wcześniej wiedzieliśmy, jakich cech powinniśmy szukać; dzięki temu byliśmy w stanie zidentyfikować wrak jako Thistle, ale z małym zastrzeżeniem, że to Royal Navy jest odpowiedzialna za ostateczną identyfikację okrętu podwodnego.
– powiedział kierownik rejsu Kyrre Heldal Kartveit
Royal Navy potwierdziła iż znaleziony wrak to HMS Thistle. Jednostka o wyporności 1090 ton, która służyła w Royal Navy w latach 1939–1940. Zwodowana w stoczni Vickers-Armstrongs w Barrow in Furness z chwilą rozpoczęcia się dla Wielkiej Brytanii II wojny światowej. Jej misją były patrole w rejonie mórz okalających Skandynawię, w celu przeciwdziałania kluczowym dla Niemiec dostawom rudy żelaza ze Szwecji. 10 kwietnia 1940 roku została zatopiona przez niemiecki okręt podwodny U-4. Żaden z 53 członków załogi nie przeżył.
Wrak HMS Thistle to najciekawsze przypadkowe odkrycie projektu Mareano. Nie było znane dokładne miejsce zatonęcia jednostki. Historycy znali tylko przybliżony punkt, w którym Thistle mógł pójść na dno.
Osiem dekad na dnie. Zaginiony brytyjski okręt odkryty w pobliżu Norwegii
Na filmach zarejestrowano też inne ślady ludzkiej eksploracji morza. Oprócz zatopionych okrętów wojennych i statków na dnie zalegają zgubione kontenery transportowe, ale także części różnych maszyn, między innymi silnik lotniczy.
Niektóre z sześciu namierzonych na dnie podczas misji obiektów były znane uczestnikom badań. Należał do nich między innymi statek towarowy Azalea. Zatonął on w marcu 1990 roku około 8 mil morskich na północny zachód od Utsira. W wypadku zginęło trzech członków załogi ratowniczej.
Wszystkimi znaleziskami, które tymczasem pozostaną na dnie Morza Północnego, opiekować się będzie nieodległe muzeum w Stavanger, które dokumentuje takie podwodne zabytki. Na muzealny rejestr trafią teraz cztery nieznane do tej pory eksploratorom dna wraki. Tristle pozostaje własnością Wielkiej Brytanii.

HMS Thistle (N24) – amerykański okręt podwodny typu T będący w służbie Royal Navy. Stępkę okrętu położono w stoczni Vickers Armstrong i zwodowano w październiku 1938. Został zatopiony przez niemiecki okręt podwodny U-4 10 kwietnia 1940 roku w pobliżu Skudenes w Norwegii. |







Źródło: wp.pl, Institute of Marine Research
Przeczytaj też: