USS Florida przybywa do Tromsø

Okręt podwodny z rakietami balistycznymi typu Ohio USS Florida (SSGN 728) przepływa przez Morze Jońskie, 4 listopada 2022 r. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych wykonane przez specjalistkę ds. komunikacji 2. klasy Christine Montgomery
Okręt podwodny z rakietami balistycznymi typu Ohio USS Florida (SSGN 728) przepływa przez Morze Jońskie, 4 listopada 2022 r. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych wykonane przez specjalistkę ds. komunikacji 2. klasy Christine Montgomery

Okręt podwodny USS Florida (SSGN 728) z rakietami balistycznyi typu Ohio przybył do Tromsø w Norwegii z regularnie zaplanowaną wizytą 14 września 2023 r. Podczas pobytu w Tromsø USS Florida będzie udostępniona do zwiedzania dla wybrnych gości, co jeszcze bardziej wzmocni partnerstwo USA i Norwegii. Jest to pierwsza wizyta okrętu podwodnego SSGN w Norwegii.

Jesteśmy wdzięczni Norwegii za umożliwienie USS Florida odbycia wizyty w porcie w Tromsø. Takie przystanki zapewniają okrętowi podwodnemu i jego załodze możliwość kontynuowania swojej misji polegającej na promowaniu bezpieczeństwa i stabilności w regionie. Jesteśmy podekscytowani możliwością powitania na pokładzie wybitnych gości podczas pobytu w Tromsø, co będzie widoczną demonstracją siły partnerstwa USA i Norwegii, i nie możemy się doczekać dalszej współpracy z naszym wieloletnim sojusznikiem z NATO, gdy będziemy współpracować na rzecz naszych wspólnych celów .

– powiedział kontradmirał Stephen Mack, dyrektor ds. operacji morskich Sił Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie/Afryce.

Przed przypłynięciem do Tromsø atomowy okręt podwodny USS Floryda przeprowadził regularnie zaplanowaną wizytę w Neapolu we Włoszech w sierpniu 2023 r.

Podczas pobytu w porcie załoga Florydy będzie miała okazję poznać bogatą kulturę Tromsø i zbudować relacje z lokalną społecznością

Od ponad 80 lat Siły Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Siły Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Afryce (NAVEUR-NAVAF) nawiązują strategiczne relacje z sojusznikami i partnerami, wykorzystując fundament wspólnych wartości w celu zachowania bezpieczeństwa i stabilności.

NAVEUR-NAVAF, z siedzibą w Neapolu we Włoszech, obsługuje siły morskie USA w obszarach odpowiedzialności Dowództwa Europy USA (USEUCOM) i Dowództwa Afryki USA (USAFRICOM). Szósta Flota Stanów Zjednoczonych jest na stałe przydzielona do NAVEUR-NAVAF i wykorzystuje siły morskie w pełnym spektrum operacji wspólnych i morskich.

Źródło: Szósta Flota USA

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *