ORP Orzeł przejdzie kolejny remont

ORP Orzeł. / Zdjęcie: Dziennik Bałtycki

Jedyny okręt podwodny w polskiej marynarce wojennej przejdzie niedługo kolejny remont. Komenda Portu Wojennego w Gdyni w dniu 21 grudnia ogłosiła zwycięzcę przetargu na naprawę peryskopu PZKG-11.

Przetarg na naprawę peryskopu PZKG-11 wygrała firma JT SHIP SERVICE z Suchego Dworu. Prace opiewać będą na kwotę 27 tysięcy złotych. Według opisu zamówienia wykonawca będzie musiał przywrócić sprawność mechanizmu obracania słupa peryskopu w płaszczyźnie horyzontalnej. Peryskop jest uszkodzony i nie obraca się w lewą stronę za pomocą hydromotoru.

ORP Orzeł musi mieć również naprawiony maszt anteny ANIS. Najprawdopodobniej zużyte są elementy systemu hydraulicznego podnoszenia i opuszczania masztu. Dodatkowo występują nieszczelności systemu hydrauliki, a maszt anteny po podniesieniu samoczynnie się opuszcza. W tym przypadku jedną ofertę opiewającą na ponad 220 tys. zł złożyła firma JT SHIP SERVICE.

Należy pamiętać, że jesienią 2021 roku ORP Orzeł trafił do Stoczni Wojennej, gdzie przeszedł remont za prawie 23 mln zł. Zakres prac obejmował m.in. naprawę uszkodzonego kadłuba, prace konserwacyjne, czy naprawę zbiorników balastowych, hydrauliki sterowej i zbiorników wysokiego ciśnienia, a stan ostatniego polskiego okrętu podwodnego miał zostać poprawiony na tyle, aby ponownie móc nim wyjść w morze.

Jest to nasz jedyny okręt podwodny po wycofaniu ostatnich jednostek typu Kobben w roku 2021. Nie wiadomo czy po przeprowadzeniu prac remontowych jednostka wróci do służby. Czy nie będzie musiała przechodzić następnych napraw.

Budowę Orła rozpoczęto 29 września 1984 a wejście do służby nastąpiło 29 kwietnia 1986. Jest to już leciwa jednostka, która w 2024 będzie obchodziła swoje 38 urodziny.

Źródło: Dziennik Bałtycki