Niemcy chcą wydać 300 mln dolarów na torpedy MK 54

Print Friendly, PDF & Email
Lekka torpeda MK 54. / Zdjęcie: US Navy
Lekka torpeda MK 54. / Zdjęcie: US Navy

Stany Zjednoczone zatwierdziły zagraniczną sprzedaż lekkich torped MK 54 dla wojska w celu wzmocnienia niemieckiego arsenału obronnego.

W ramach posunięcia mającego na celu wzmocnienie swoich zdolności w zakresie zwalczania okrętów podwodnych rząd Niemiec zamierza nabyć do 80 lekkich torped MK 54 wraz z powiązanym wyposażeniem w ramach zagranicznej sprzedaży wojskowej zatwierdzonej przez Departament Stanu USA.

Umowa o wartości 300 mln dolarów (299 mln euro), zaakceptowana przez Agencję Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego, wspiera politykę zagraniczną i interesy bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, a także wzmacnia rolę Niemiec jako sojusznika NATO, przyczyniając się do stabilności politycznej i gospodarczej w Europie.

Pakiet obejmuje szkolenia, wsparcie i sprzęt testowy, a także usługi wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego. Przewiduje się, że głównym wykonawcą będzie Raytheon Integrated Defense Systems z siedzibą w Portsmouth w stanie RI.

Głównym celem proponowanej sprzedaży jest zwiększenie niemieckich zdolności zwalczania okrętów podwodnych na samolotach P-8A, zgodnie ze zmieniającymi się zagrożeniami w regionie.

W zeszłym miesiącu Komisja Budżetowa niemieckiego Bundestagu przeznaczyła 1,1 miliarda euro ze specjalnego funduszu Bundeswehry na trzy dodatkowe morskie samoloty patrolowe P-8A Poseidon, zwiększające możliwości rozpoznania morskiego i polowania na okręty podwodne, a gotowość operacyjna ma być osiągnięta do końca 2024 roku.

Źródło: Naval Technology

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *