Muzealny okręt podwodny „U-17” rozpoczyna ostatnią podróż z Kilonii do Renu

Za kilka tygodni Technik Museen Sinsheim Speyer rozpocznie transport okrętu podwodnego typu 206 A. U-17 między 28 kwietnia do 21 maja 2023 r. zostanie przetransportowanych drogą morską, reńską i drogową do Technik Museum Speyer. Jednostka waży ok. 500 ton i ostatecznie ukończy swój “ostatni rejs” w południowych Niemczech.

W stoczni w Kilonii trwają obecnie ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem transportu. Bezpiecznie wciągnięto U-17 do suchego doku, zdemilitaryzowano jednostkę zgodnie z przepisami i odpowiednio oczyszczono.

To, co zwykle jest na porządku dziennym w niemieckich stoczniach w Kilonii, jest nie lada wydarzeniem dla Technik Museen Sinsheim Speyer. Wyciągnięcie okrętu podwodnego z wody za pomocą dźwigu promowego wywołała zdziwienie na wielu twarzach. Operacja odbyła się 4 kwietnia.

We wtorek rano U-17, został oficjalnie wykreślony ze stanu floty, jednostka została wycofana ze służby w 14 grudnia 2010 roku, od tego czasu cumowała na stałe w w Eckernförde.. Jednostka bazę Marynarki Wojennej Bundeswehry wraz z holownikiem Holtenau. Po 20 minutach okręt podwodny dotarł do portu cumowniczego Niemieckiej Stoczni Marynarki Wojennej w Kilonii. Tam potężny 900-tonowy dźwig mostowy już czekał, aby podnieść okręt do suchego doku. Jest to konieczne w celu przygotowania jednostki do zamierzonego transportu, przeprowadzenia pozostałych prac demilitaryzacyjnych i dokładnego oczyszczenia.

Potem nadeszła chwila, na którą wszyscy czekali. Gigantyczny dźwig ruszył i pozwolił wyciągał z wody okręt podwodny. Cała operacja trwała dość długo, tym bardziej iż ładunek ważył aż 500 ton. Wyciągani okrętu podwodnego odbywało się niemal w zwolnionym tempie. U-17 zawisł na wysokości 15 metrów i następnie został osadzony w suchym doku.

Ten efektowny i niezwykły sposób poruszania się okrętu podwodnego trwał niemal 45 minut. Ostatecznie został ułożony na dwóch specjalnych konstrukcjach w zadaszonym obszarze suchego doku. Obecnie jest zdemilitaryzowana, aby Technik Museen Sinsheim Speyer mogło przetransportować swój nowy eksponat na południe Niemiec. Do tego czasu metaliczny kolos przejdzie gruntowne czyszczenie. Wodorosty, małże i pąkle zdobią obecnie brzuch nowej atrakcji muzealnej. Okręt był cały czas w wodzie od czasu wycofania go z eksploatacji w 2010 roku.

Technik Museen, to organizacja non-profit, oczekuje dużego wsparcia by pokryć koszty transportu okrętu. Zainteresowane strony, które chcą wesprzeć projekt darowiznami, mogą znaleźć wszystkie informacje na temat transportu, możliwości sponsorowania, szczegółową trasę i zawsze aktualne śledzenie GPS na stronie www.technik-museum.de/u17

Transport okrętu podwodnego U-17 powinien przybyć do Düsseldorfu 12 maja 2023 roku.

U-17 niedługo stanie się nową atrakcją dla zwiedzających w Düsseldorfie. Będzie to kolejny okręt podwodny zamieniony na muzeum.

Źródło: mrn-news.de, elsnorkel.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *