L3Harris stworzył pojazd AUV, który będzie „oczami i uszami” okrętu podwodnego
Firma L3Harris stworzyła pojazd podwodny AUV, który ma możliwość zbierania danych z obszarów, do których okręt podwodny nie może się udać, lub w których byłby łatwy do wytropienia np. w płytkich akwenach morskich.
System „Torpedo Tube Launch and Recovery” (TTLR) umożliwia okrętowi podwodnemu pozostawanie w ukryciu na bezpiecznych wodach, podczas gdy AUV jest wystrzeliwany w celu wykonywania misji w obszarach, których okręt matka nie może przebywać. System sterujący pojazdem AUV, daje możliwość powrotu tego pojazdu z danymi do wykorzystania w planowaniu taktycznym i nawigacyjnym oraz podejmowaniu decyzji, zapewniając dostęp do danych zarówno dla okrętu podwodnego jak i sił nawodnych czy lotnictwa.
L3Harris ściśle współpracował przy tworzeniu tego systemu z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych. Pojazd wraz z całym systemem AUV przeszedł przez trudny program testowy zarówno na pokładach okrętów podwodnych jak i okrętów wsparcia marynarki wojennej.
TTLR zwiększy efektywność operacyjną i pozwoli każdemu okrętowi podwodnemu ogólnego przeznaczenia o napędzie atomowym (typu SSN) służyć jako statek-matka dla pojazdów podwodnych AUV.
GlobalData przewiduje, że globalny rynek bezzałogowych pojazdów podwodnych (UUV) będzie wart 750,5 mln USD w 2030 r., w porównaniu z 525,1 mln USD w 2020 r. Oczekuje się, że popyt na pojazdy UUV będzie napędzany przez zwiększanie autonomicznych zdolności do zwalczania min i inicjatywy rozproszonej struktury floty podejmowane przez wiodące marynarki wjenne państw takich jak: Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Wielka Brytania i Francja.
L3Harris dzięki temu rozwiązaniu może wpływać na eliminacje wielu zagrożeń, zarówno wojskowych jak i przemysłowych. Pojazdy te mogą być z powodzeniem wykorzystywane do ochrony infrastruktury krytycznej przy współdziałaniu przemysłu z wojskiem.
Źródło: l3harris.com
Przeczytaj też: