Anduril projektuje bezzałogowy pojazd podwodny Ghost Shark dla Australii

Print Friendly, PDF & Email
Bezzałogowy pojazd podwodny Ghost Shark. / Zdjęcie: Australijska Marynarka Wojenna
Bezzałogowy pojazd podwodny Ghost Shark. / Zdjęcie: Australijska Marynarka Wojenna

Na podstawie informacji opublikowanych przez australijski Departament Obrony 14 grudnia 2022 roku, w Australii projektowany i produkowany jest autonomiczny zrobotyzowany pojazd do walki podwodnej dla Królewskiej Marynarki Wojennej Australii.

Jego nazwa – Ghost Shark – została ujawniona 12 grudnia w Anduril Australia, która współpracuje z Navy and Defence Science and Technology Group nad projektem. Współpraca była możliwa dzięki funduszowi Next Generation Technologies Fund. Naukowcy zajmujący się obronnością, personel Marynarki Wojennej i specjaliści robotyki Anduril będą współpracować w ramach współfinansowanego porozumienia w celu wyprodukowania trzech prototypów bardzo dużych autonomicznych pojazdów podwodnych.

Podczas pokazu pojazdu w Sydney wykorzystano wyprodukowaną w USA autonomiczny pojazd podwodny „Dive-LD”, który będzie pojazdem testowym dla rozwoju przyszych jednostek. Szef marynarki wojennej kontradmirał Peter Quinn powiedział, że niewidoczne, wielozadaniowe okręty podwodne, zwykle o długości od 10 do 30 metrów, reprezentują nową zdolność marynarki wojennej do prowadzenia działań podwodnych.

Dołączając do innych autonomicznych systemów, marynarka wojenna zainwestowała w inteligentne technologie obsługujące sztuczną inteligencję. Kontradmirał Peter Quinn, powiedział, że Ghost Shark zmieni reguły gry.

Anduril zakończy testy na okrętach podwodnych w ciągu najbliższych trzech lat w Sydney przy stałym wsparciu ze strony Ministerstwa Obrony.

Źródło: Australijski Departament Obrony

Przeczytaj też:

Zimowe praktyki podchorążych na ORP Wodnik

Powitanie zastępcy dowódcy COM – DKM

Przemytnicy narkotykowi budowali miniaturowy okręt podwodny

Pożegnanie z mundurem, zmiany kadrowe w Marynarce Wojennej RP

Podczas remontu pracownicy użyli “super kleju” do naprawy okrętu podwodnego HMS Vanguard

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *