Korea Północna testuje nowy bezzałogowy pojazd podwodny Haeil

Print Friendly, PDF & Email
Bezzałogowy pojazd podwodny Haeil. / Zdjęcie: KCNA
Bezzałogowy pojazd podwodny Haeil. / Zdjęcie: KCNA

Według informacji opublikowanych przez KCNA 24 marca 2023 r. Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) przeprowadziła testy broni i ćwiczenia strzeleckie, skupiając się na nowym systemie uzbrojenia podwodnego.

Testy były prowadzone przez Centralną Komisję Wojskową WPK i miały na celu zaalarmowanie wroga o faktycznym kryzysie nuklearnym oraz zweryfikowanie niezawodności jego sił nuklearnych do samoobrony.

Podwodny system broni do strategicznego ataku nuklearnego, nazwany „Bezzałogowy statek podwodnego ataku nuklearnego „Haeil””, jest przeznaczony do skrytej infiltracji wód operacyjnych i tworzenia radioaktywnego tsunami na dużą skalę poprzez podwodne eksplozje w celu zniszczenia wrogich grup uderzeniowych marynarki wojennej i głównych portów operacyjnych. Podwodny dron może być rozmieszczony na dowolnym wybrzeżu lub porcie. Może być również holowany przez statek nawodny.

Ćwiczenia obejmowały test, w którym podwodny dron do ataku nuklearnego podróżował z wybrzeża hrabstwa Riwon do zatoki Hongwon i zdetonował swoją testową głowicę pod wodą po 59 godzinach i 12 minutach lotu. Test zweryfikował niezawodność, bezpieczeństwo i zdolność zabójczego uderzenia drona.

Dodatkowo 22 marca odbyły się ćwiczenia startowe jednostek strategicznych rakiet manewrujących, mające na celu zapoznanie się z procedurami i procesami przeprowadzania misji taktycznego ataku nuklearnego.

Ćwiczenia obejmowały testowe wystrzelenie strategicznych pocisków manewrujących „Hwasal-1” i „Hwasal-2”, które po przelocie zaprogramowanym kursem dokładnie trafiły w cele na Morzu Wschodnim Korei.

Taki komunikat ogłosiła KCNA, nie wiadomo czy tyest miał faktycznie miejsce czy jest to dezinformacja mająca dodatkowo zaognić stosunki między Koreą Północną a Japonią i Koreą Południową, które i tak są w ostatnich miesiącach bardzo napięte ze względu na przeprowadzane testy uzbrojenia rakietowego prz Koreę Północną.

Zastosowanie drona podwodnego do niszczenia infrastruktury morskiej przypomina ogłoszonie przez Rosję taktykę niszczenia portów dzięki atomowej torpedzie Posejdon.

O Hwasalu

Hwasal to strategiczny pocisk manewrujący dalekiego zasięgu opracowany przez Koreę Północną. 13 października 2022 roku Koreańska Centralna Agencja Informacyjna poinformowała, że ​​przewodniczący Korei Północnej Kim Dzong Un obserwował wystrzelenie pocisku manewrującego Hwasal przez taktyczne siły nuklearne poprzedniego dnia.

Dwa wystrzelone strategiczne pociski manewrujące dalekiego zasięgu dokładnie trafiły w cel, oddalony o 2000 km, po 12340 sekundach lotu po eliptycznej trajektorii w przestrzeni powietrznej nad zachodnim wybrzeżem Korei.

Źródło: Navy Recognition

7 komentarzy

 1. 강남 가라오케 pisze:

  Bardzo się ucieszyłem, że znalazłem tę stronę internetową na Bingu. Właśnie tego szukałem i zapisałem w ulubionych.

 2. Bodrum Dentist pisze:

  Ciekawe jak im ten pojazd wyjdzie. Coraz więcej firm inwestuje w takie rowiązania.

 3. Gideon Bush pisze:

  To moja pierwsza wizyta tutaj i bardzo się cieszę, że mogę przeczytać tyle ciekawych informacji o okrętach podwodnych.

 4. Enrique Hudson pisze:

  Bardzo fajny artykuł 🙂

 5. Heidi Mercer pisze:

  To naprawdę interesujące. Jesteś bardzo utalentowanym blogerem. Dołączyłem do Twojego kanału i z niecierpliwością czekam na więcej Twoich wspaniałych postów. Udostępniłem także Twoją witrynę w moich sieciach społecznościowych!

 6. kartal escort pisze:

  Panie ministrze, dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie

 7. Meadow Cook pisze:

  Bartdzo fajny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *