Koreańska Hanwha chce brać udział w realizacji polskiego projektu okrętów podwodnych ‘Orka’

Print Friendly, PDF & Email
Przedstawiciele konsorcjum Hanwha na targach uzbrojenia w Kielcach.
Przedstawiciele konsorcjum Hanwha na targach uzbrojenia w Kielcach.

Wiceprezes konsorcjum Hanwha zachwalał polskiemu prezydentowi własny projekt okrętów podwodnych. Koreański konglomerat przemysłowy ubiega się o udział w realizacji przyszłego polskiego projektu budowy okrętów podwodnych ‘Orka’ o wartości ponad 2,3 mld USD. Polska kupuje dotąd od Hanwha armato-haubice i wyrzutnie rakietowe Chunmoo.

Stocznie należące do Hanwha zaangażowane są w produkcję okrętów dla marynarki wojennej już od dawna, ale całkiem niedawno zostały przejęte przez Hanwha i zmieniły nazwę na Hanwha Ocean. Przedtem były znane jako DSME (Daweoo Shipbuilding and Marine Engineering).

Wiceprezes Hanwha Group, Kim Dong-kwan, zintensyfikował wysiłki na rzecz pozyskania zamówienia w ramach – jak to opisuje “The Korea Economic Daily” – “głośnego polskiego projektu budowy okrętów podwodnych o szacunkowej wartości 2,3 miliarda dolarów“, promując najnowszy model okrętu podwodnego tej grupy w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy w ostatni wtorek podczas międzynarodowych targów obronnych w Kielcach.

Kim, spadkobierca przemysłowego konglomeratu chemiczno-obronnego w Korei Południowej, podczas wizyty prezydenta RP na stoisku Hanwha na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, przedstawił okręt podwodny typu Jang Bogo-III Batch-II o wyporności 3000 ton. Zaprezentował on możliwości okrętu oraz jego wielofunkcyjną wyrzutnię pionową – relacjonuje “The Korea Economic Daily”. Okręty podwodne ttego typu należą do jednych z najnowocześniejszych na świecie.

Hanwha jest jednym z około 10 oferentów w polskim programie okrętów podwodnych ‘Orka’, w ramach którego Polska planuje zakup od trzech do czterech nowych okrętów podwodnych uzbrojonych w pociski manewrujące dalekiego zasięgu umożliwiających atak celów lądowych. Przyszłe okręty podwodne, mają mieć możliwość zwalczania zarówno okrętów nawodnych, podwodnych jak i celów lądowych.

Oprowadzając prezydenta Dudę po lądowych, morskich, powietrznych i kosmicznych systemach uzbrojenia prezentowanych na stoisku wystawienniczym, Kim zasugerował zapewnienie wsparcia technologicznego w celu wspólnej produkcji broni z polskimi firmami obronnymi i wykorzystania stoczni w Polsce, a także usług w zakresie konserwacji, napraw i eksploatacji (MRO – maintenance, repairs and operations).
Nie sprecyzowano, na czym miałby polegać lub jaki zakres mieć ewentualny udział polskich stoczni.

Koreańska oferta ma być powiązana z głębokim ofsetem, tak by zachęcić Polskę do wyboru właśnie tego typu okrętów podwodnych.  

Kompleksowe rozwiązania Hanwha dla wojska, marynarki wojennej i obrony powietrznej przyczynią się do poprawy przyjaźni i współpracy technologicznej obu krajów” – powiedział Kim Dong-kwan (Dong Kwan Kim) w rozmowie z polskim prezydentem.

Podczas targów, które odbyły się w Kielcach, w dniach 5-8 września, Hanwha podpisała umowę z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) na oferowanie usług MRO na okres kilkudziesięciu lat po tym, jak państwowa firma zakupi systemy uzbrojenia Hanwha.

W ubiegłym roku Hanwha Aerospace Co. zdobyła warte kilka miliardów dolarów zamówienia na dostawę do Polski samobieżnych haubic K9 i wieloprowadnicowych systemów rakietowych (MLRS) Chunmoo. Obecnie stara się zdobyć kolejną rundę zamówień na haubice.

Kim jest najstarszym synem prezesa Hanwha Group Kim Seung-youn i trzecim pokoleniem potomków rodziny kontrolującej ten koncern. Kim nadzoruje jednostki grupy zajmujące się obronnością i energią słoneczną.

Dzięki okrętom Jang Bogo-III Południowa Korea stała się ósmym krajem na świecie posiadającym „boomery” (po Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach, Francji, Wielkiej Brytanii, Korei Północnej i Indiach), a więc okręty zdolne do odpalania rakiet balistycznych spod wody, z wyrzutni pionowego startu.Jest to niewątpliwie bardzo duża zaleta tych jednostek.

Źródło: PBS, z mediów 

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *