Jedyny okręt wojenny US Navy uprawniony do wywieszania pirackiej bandery

Print Friendly, PDF & Email
USS Kid. / Zdjęcie: US Navy
USS Kidd. / Zdjęcie: US Navy

We flocie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych znajduje się kilkadziesiąt niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke, USS Kidd ma coś wyjątkowego. Nie posiada żadnej tajnej technologii ani broni (o których wiemy), a jego możliwości są takie same jak każdego innego przedstawiciela tego typu. Cechą wyróżniającą, która przyciąga uwagę nawet najbardziej osiadłego na lądzie cywila, jest wielka piracka bandera Jolly Roger, którą często widuje sie na maszcie USS Kidda.

Flaga piracka USS Kidd, to owiana złą sławą czaszka i skrzyżowane kości, nawiązująca do Złotego Wieku Piractwa obejmującego XVII i XVIII wiek, jest jedyną flagą, jaką Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych kiedykolwiek pozwoliła nosić na swoim okręcie. I jak większość dziwacznych rzeczy, które dzieją się w Marynarce Wojennej, zaczyna się od honorowej tradycji, sięgającej czasów II wojny światowej.

Piraci obecnie tak naprawdę nie myślą o podnoszeniu Jolly Rogera w celu ogłoszenia swoich zamiarów. Zwykle zajmują się tylko zabijaniem i kradzieżą. Jeśli więc okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych po powrocie do portu pływa pod starą piracką banderą (a niektóre tak robią), wszystko jest w dobrej zabawie. Nikt nie myśli, że okręt podwodny USS Jimmy Carter, który pływał pod piracką banderą w 2017 roku, w rzeczywistości terroryzuje szlaki morskie szukając skarbów.

Ale w marynarce wojennej stare nawyki naprawdę trudno zwalczać. Są wręcz niezbędną tradycją cementującą załogę. Nie ma lepszego przykładu niż fakt, że amerykańscy marynarze aż do XXI wieku nosili spodnie z dzwonami. Tak więc mimo że większość jej okrętów jest bardziej skłonna atakować piratów, niż do nich dołączyć. Dowództwo Marynarki Wojennej nadal nie zgadza się z lekceważeniem bezprawia na morzu przez podnoszenie flagi Jolly Rogera.

Jednak nie tak bardzo w przypadku niszczyciela USS Kidd. Kidd dostaje specjalną przepustkę ze względu na tradycję, która jest najpotężniejszą siłą w marynarce wojennej. To tradycja sprawia, że ​​kubki do kawy Marynarki Wojennej są niemyte, a marynarze jedzą wiśnie z pępków.

USS Kidd został nazwany na cześć kontradmirała Isaaca C. Kidda, który zginął na pokładzie pancernika USS Arizona podczas japońskiego ataku na Pearl Harbor w 1941 roku i był pierwszym amerykańskim oficerem flagowym, który zginął podczas II wojny światowej. Ponieważ był dowódcą Pierwszej Dywizji Pancerników, pobiegł na mostek „Arizony”, swojego okrętu flagowego, aby objąć dowództwo na początku niespodziewanego ataku. Zmarł na pokładzie okrętu wraz z 1175 marynarzami i żołnierzami piechoty morskiej i został pośmiertnie odznaczony Medalem Honoru.

Kontraadmirał Kidd przyjął przydomek „Cap” podczas studiów w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, co było nawiązaniem do niesławnego korsarza, który stał się piratem, kapitana Williama Kidda. Pirat ten został stracony za liczne występki w 1701 r. Kiedy niszczyciel typu Fletcher został nazwany imieniem kontradmirała Kidda w 1943 r. jego załoga natychmiast przyjęła motyw piracki, za błogosławieństwem wdowy po Izaaku Kiddzie, Inez. Inez Kidd przekonała nawet Marynarkę Wojenną do formalnego wydania USS Kidd wyraźnego pozwolenia na pływanie pod piracką banderą .

USS Kidd typu Fletcher podczas II wojny światowej. / Zdjęcie: US Navy
USS Kidd typu Fletcher podczas II wojny światowej. / Zdjęcie: US Navy

Pierwsza załoga Kidda zaczęła nazywać siebie „Piratami Pacyfiku”, zbierać zestrzelonych pilotów morskich i dostarczać ich spowrotem na lotniskowce w zamian za „okup” w postaci lodów. Pierwszy okręt wojenny USS Kidd, służył w amerykańskiej marynarce wojennej z przerwami do 1964 roku. Dziś jest obecnie okrętem muzealnym. W 1981 roku do służby wszedł nowy USS Kidd, pierwszy z tytułowego typu okrętów wojennych, który odziedziczył tradycję (i pozwolenie) na podnoszenie flagi Jolly Rogera do czasu przekazania go Tajwanowi w 1998 roku.

Tak samo było w przypadku najnowszego okrętu US Navy USS Kidd, kiedy wprowadzono go do służby w 2007 roku. Podnosi on piracką banderę nie tylko przy wejściu i wyjściu z portu, ale także podczas przepływania między wybrzeżami Stanów Zjednoczonych oraz podczas międzynarodowych ćwiczeń. Czaszkę i skrzyżowane kości można także zobaczyć z tyłu pięciocalowych dział Kidda, na jego wewnętrznych drzwiach i prawdopodobnie wytatuowano na sporej liczbie jego marynarzy.

Istnieje wiele niszczycieli typu Arleigh Burke, nazwanych na cześć wielu przywódców i bohaterów Marynarki Wojennej. USS Kidd (i następujące po nim Kidds) zawsze będą jedynymi okrętami wojennymi, które będą miały flagę Jolly Rogera.

Źródło: military.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *