MV Island Crown będzie znajdował i niszczył podmorskie zagrożenia dla Royal Navy

MV Island Crown. / Zdjęcie: WIKIDATA
MV Island Crown. / Zdjęcie: WIKIDATA

Specjalistyczny okręt wspierający operacje Królewskiej Marynarki Wojennej w zakresie transportu i operacji dronów w celu znajdowania i niszczenia podmorskich zagrożeń przybyła do bazy Royal Navy w Plymouth.

Nowy okręt w HMNB Devonport będzie obsługiwał autonomiczne systemy wyszukiwania min. Jednostka ma przejść okres modyfikacji przed dołączeniem do Royal Fleet Auxiliary. Planuje się iż MV Island Crown ma zostać oddany do użytku wiosną 2023 roku.

Specjalistyczny okręt kupiony został w celu wsparcia operacji znajdowania i neutralizacji min morskich w Royal Navy.

To kolejny znaczący krok naprzód w modernizacji zdolności Royal Navy i wykorzystaniu autonomicznych systemów. Okręt ten odegra kluczową rolę w wykrywaniu zagrożeń podmorskich, chroniąc nasz personel przed niebezpieczeństwem podczas przeprowadzania ważnych operacji.

– powiedział Minister zamówień obronnych, Alex Chalk KC.

Po pełnym wyposażeniu jednostki będzie wspierać ochronę wód Wielkiej Brytanii przed zagrożeniem minami na morzu, obsługując szereg systemów bezzałogowych, które będą wspierać personel bez konieczności zbliżania się do potencjalnego zagrożenia.

Stacjonujący w Bazie Marynarki Wojennej Jego Królewskiej Mości MV Island Crown ma długość 96,8 metra – jest to długość dwóch basenów olimpijskich – będzie współpracował z autonomicznymi systemami zwalczania min, które są już obsługiwane przez Royal Navy z Faslane w ramach Projektu Wilton.

Zakupiony od Island Offshore s\okręt – obecnie nazywany MV Island Crown, ale ma zostać przemianowany. Jednostka w HMNB Devonport, będzie poddana minimalnej przebudowie, głównie w celu wsparcia instalacji wojskowych systemów komunikacyjnych i Royal Fleet Auxiliary (RFA), zanim zostanie przekazany RFA jeszcze w tym roku.

Dostawa tego okrętu jest ważnym krokiem w transformacji Marynarki Wojennej do prowadzenia środków przeciwminowych z wykorzystaniem rozproszonych zewnętrznych systemów-systemów. MV Island Crown zostanie wykorzystany do rozszerzenia zasięgu naszych Morskich Systemów Autonomicznych od wód przybrzeżnych po prowadzenie morskich operacji badawczych w obronie ojczyzny.

– powiedział Komandor Steve Prest, dyrektor ds. zakupów w Marynarce Wojennej.

Systemy bezzałogowe będą obejmować wspólny francusko-brytyjski system zwalczania min morskich (MMCM), system Combined Influence Sweep (SWEEP) oraz średnie podwodne pojazdy autonomiczne (MAUV).

Zakup okrętu o wartości 40 milionów funtów został przeprowadzony przez Defence Equipment and Support (DE&S), dział zakupów Ministerstwa Obrony.

Nasz zespół przeprowadził szeroko zakrojone badania i analizy rynkowe, aby zidentyfikować okręt dla Królewskiej Marynarki Wojennej, który spełniałby niezbędne funkcje, których potrzebuje, i który mógłby być dostarczony w odpowiednim czasie za rozsądną cenę.

Rezultatem tych analiz jest dostarczenie wysoce wyspecjalizowanego okrętu, który zostanie przystosowany do użytku w HMNB Devonport. Po odpowiednim wyposażeniu odegra kluczową rolę w przeciwdziałaniu zmieniającym się zagrożeniom stwarzanym przez miny na morzu.

– powiedział Dyrektor generalny DE&S Ships, wiceadmirał Paul Marshall.

Źródło: globalsecurity.org, Royal Navy

Przeczytaj też:

US Navy rozpoczyna prace w dwóch suchych dokach neutralizujące wstrząsy sejsmiczne

Poselska interpelacja posłanki Hanna Gill-Piątek w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

VII zmiana PKW IRINI

Podczas remontu pracownicy użyli “super kleju” do naprawy okrętu podwodnego HMS Vanguard

Przemytnicy narkotykowi budowali miniaturowy okręt podwodny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *