Fregata francuskiej marynarki wojennej typu La Fayette przejmuje tysiące irańskich karabinów i granatników

Fregata typu La Fayette Guépratte. / Zdjęcie: EMASo
Fregata typu La Fayette Guépratte. / Zdjęcie: EMASo

Według informacji opublikowanych przez Fox News 1 lutego 2023 r. francuskie siły specjalne weszły na pokład irańskiego statku przemytniczego zmierzającego do Jemenu i odzyskały tysiące karabinów szturmowych i pocisków przeciwpancernych.

Omawiany okręt wojenny sił specjalnych to fregata typu La Fayette Guépratte, która dołączyła do United Nations Security Counci w Cieśninie Ormuz. W dniu 14 kwietnia 2015 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję nakładającą sankcje na Abdula-Malika al-Houthi i Ahmeda Ali Saleha, ustanawiającą embargo na dostawę broni dla Huti.

Żołnierze odkryli na statku ponad 3 tys. karabinów szturmowych, co najmniej pół miliona sztuk amunicji i ponad 20 przeciwpancernych pocisków kierowanych. Operacja morska, która została skoordynowana z siłami USA, jest częścią bardziej aktywnych działań Francji w zwalczaniu przemytu broni na Bliskim Wschodzie

Jak dotąd, to Stany Zjednoczone przewodziły działaniom przeciwko statkom przemycającym broń dla szyickich rebeliantów Huti, którzy kontrolują duże obszary Jemenu, w tym jego stolicę Sanę.

O fregacie Guépratte

Fregata typu La Fayette, taka jak Guépratte, to wielozadaniowy okręt wojenny. Fregata o wyporności 3200 ton i długości 125 metrów jest wyposażona w cztery silniki wysokoprężne, które zapewniają maksymalną prędkość 25 węzłów i zasięg do 9000 mil morskich. Załoga to 12 oficerów, 68 podoficerów i 61 marynarzy.

Źródło: navyrecognition.com, rmf24.pl

Przeczytaj też:

Przemytnicy narkotykowi budowali miniaturowy okręt podwodny

Podczas remontu pracownicy użyli “super kleju” do naprawy okrętu podwodnego HMS Vanguard

Pożegnanie z mundurem, zmiany kadrowe w Marynarce Wojennej RP

Rozpoczęto pracę nad drugą fregatą typu 31 dla Royal Navy

Systemy Thales MCM wykazują interoperacyjność z marynarkami wojennymi NATO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *