Estonia Wybiera Pocisk Przeciwokrętowy Blue Spear dla Baterii Przybrzeżnych

Print Friendly, PDF & Email
Pocisk przeciwokrętowy Blue Spear. / Zdjęcie: IAI.
Pocisk przeciwokrętowy Blue Spear. / Zdjęcie: IAI.

Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (ECDI) podpisało umowę z firmą Proteus Advanced Systems Pte. Ltd., spółka joint venture Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) i ST Engineering Land Systems Ltd. (ST), w celu wyposażenia estońskich sił zbrojnych w systemy rakietowe Blue Spear (5G SSM).

ECDI ogłosiło dzisiaj, że osiągnęło porozumienie w sprawie rozwoju estońskich zdolności do obrony wybrzeża i uzbrojenia sił obronnych w system rakietowy ląd-morze Blue Spear (5G SSM).

Proteus Advanced Systems Pte. Ltd. jest dumna z tego, że w wyniku procedury przetargowej została wybrana na dostawcę Estońskich Sił Zbrojnych w zaawansowane systemy rakiet przeciwokrętowych.

Projekt o napiętych ramach czasowych i złożonym zestawie wymagań jest jednym z największych projektów w estońskich zamówieniach obronnych i zdecydowanie najbardziej złożonym.

Pocisk przeciwokrętowy Sea Serpent (model pełnowymiarowy) na stoisku IAI na targach DSEI 2021. / Zdjęcie: navalnews.com
Pocisk przeciwokrętowy Sea Serpent (model pełnowymiarowy) na stoisku IAI na targach DSEI 2021. / Zdjęcie: navalnews.com

Asko Kivinuk, Strategic Category Manager ds. morskich systemów obronnych, powiedział:

„Cieszę się z naszego zespołu, że udało nam się dotrzymać terminu i utrzymać konkurencyjność przetargu do samego końca. Nagroda została przyznana na podstawie kilku kryteriów oceny, w tym całkowitego kosztu posiadania, zaangażowania lokalnego przemysłu oraz czasu dostawy.”

Wraz z rozwojem nowych zdolności w dziedzinie morskiej, kontrakt zapewnia możliwości dla estońskiego przemysłu obronnego.

Minister Obrony Estonii powiedział:

„Ten system uzbrojenia znacznie poprawia naszą obronę wybrzeża i wysyła jasny sygnał, że przyczyniamy się do regionalnego i zbiorowego wysiłku obronnego. Jest to jeden z najbardziej złożonych i zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia wszechczasów i ogromny krok naprzód dla Estońskich Sił Zbrojnych. Bardzo się cieszę, że Estonia ma przemysł obronny zdolny do udziału w tak zaawansowanych technologicznie projektach”.

Dowódca estońskiej marynarki wojennej Jüri Saska dodał:

„Wybrany system uzbrojenia będzie stanowił kamień węgielny estońskiej obrony morskiej przez kolejne dziesięciolecia. Estońska marynarka wojenna będzie mogła znacząco przyczynić się zarówno do narodowego, regionalnego, jak i zbiorowego wysiłku obronnego”.

„Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani do wyposażenia Estońskich Sił Obronnych w zaawansowane pociski Blue Spear. Bardzo cenimy tę szansę i czekamy na pogłębienie naszej współpracy z Estońskimi Siłami Zbrojnymi. Jest to bardzo zaawansowany, sprawdzony operacyjnie system, który swoimi możliwościami przewodzi morskiemu polu bitwy i oparty jest na wieloletnim doświadczeniu IAI w dziedzinie pocisków rakietowych, w szczególności z rodziną pocisków Gabriel. Silna współpraca IAI i ST Engineering jest wyrazem możliwości obu firm w rozwijaniu zaawansowanych systemów walki. System Blue Spear, będący zaawansowanym członkiem dziedzictwa rakietowego Gabriel, będzie służyć jako następna generacja systemów rakietowych ziemia-ziemia”. powiedział dyrektor generalny Proteus Advanced Systems, Ron Tryfus.

System rakietowy Blue Spear jest zaawansowaną bronią precyzyjną, która może działać w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, i umożliwia atakowanie poza zasięgiem wzroku celów mobilnych i stacjonarnych na morzu. Maksymalny zasięg pocisku to 290 km. Pociski Blue Spear wywodzą się z systemu rodziny pocisków Gabriel firmy IAI, który był rozwijany przez wiele lat.

System Blue Spear umożliwia start z kilku platform naziemnych z lotem z dużą prędkością poddźwiękową. Głowica wykorzystuje aktywny system naprowadzania radaru, dokładne możliwości nawigacji oparte na INS oraz solidny system, który jest odporny na zakłócenia GPS i namierzanie celu z maksymalną dokładnością. Systemy są wyposażone w różne środki oszukiwania, aby osiągnąć swoją misję i poradzić sobie z różnymi wyzwaniami na polu bitwy.

Pocisk Blue Spear ma podobny kształt do pocisków przeciwokrętowych Sea Serpent  wykorzystywanych przez IAI i Thales UK Królewskiej Marynarce Wojennej na potrzeby SSGW. W rozmowie z  Naval News na DSEI 2021, dyrektor ds. morskich IAI UK, Malcolm McKenzie, powiedział, że oczywiście istnieje równoległa ścieżka rozwoju z innymi systemami rakietowymi w portfolio IAI, takimi jak  Gabriel V  (który wygląda zupełnie inaczej) wybrany przez Finów. Navy oraz Blue Spear są opracowywane przez ST Engineering dla Marynarki Wojennej Republiki Singapuru. Ale Sea Serpent został specjalnie zaprojektowany, aby sprostać zagrożeniom, przed którymi stanie Royal Navy.

Źródło: navalnews.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *