Filipińska Marynarka Wojenna będzie miała naddźwiękowe pociski samosterujące Brahmos

Print Friendly, PDF & Email
Naddźwiękowy pocisk manewrujący Brahmos. / Zdjęcie: Politexpert
Naddźwiękowy pocisk manewrujący Brahmos. / Zdjęcie: Politexpert

Według informacji opublikowanych przez Mint 14 stycznia 2022 r., Filipiny stały się pierwszym zagranicznym klientem pocisku samosterującego BrahMos. Poinformował o tym producent pocisków BrahMos Aerospace Ltd.

BrahMos (oznaczony jako PJ-10) to naddźwiękowy pocisk manewrujący średniego zasięgu, który może być wystrzeliwany z okrętów podwodnych, okrętów nawodnych, samolotów lub z lądu.

Jest to wspólne przedsięwzięcie Federacji Rosyjskiej Mashinostroyeniya i indyjskiej Organizacji Badań i Rozwoju Obrony (DRDO), które wspólnie utworzyły BrahMos Aerospace.

Opiera się na rosyjskim pocisku manewrującym P-800 Oniks i technologii związanej z rosyjskimi pociskami manewrującymy różnych typów.

Pocisk Brahmos ma zasięg lotu do 290 km z prędkością ponaddźwiękową przez cały lot, co prowadzi do skrócenia czasu lotu, co w konsekwencji zapewnia zatakowanie mniejszych rozproszonych celów, szybszy czas ataku i brak możliwości przechwytycenia pocisku przez jakikolwiek znany system uzbrojenia na świecie.

Jego wysokość przelotowa może wynosić do 15 km, a wysokość końcowa to zaledwie 10 metrów. Pocisk przenosi konwencjonalną głowicę o masie od 200 do 300 kg.

Źródło: www.navyrecognition.com

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *