Chińskie okręty wojenne prowadzą z Rosją wspólny patrol morski na Pacyfiku
Według informacji opublikowanych przez Global Times 16 września 2022 r., okręty wojenne z Chin i Rosji rozpoczęły drugi wspólny patrol morski na Pacyfiku wkrótce po dowodzonych przez Rosję ćwiczeniach strategicznych Wostok-2022 na początku tego miesiąca.
Podczas patrolu, będącego częścią realizacji programu współpracy wojskowej między Chinami a Rosją, okręty obu krajów będą prowadzić wspólne manewry taktyczne. Będą ćwiczyć łączność między okrętami zgrupowania, a także prowadzić zadania polegające na strzelaniu z artylerii ostrą amunicją. W ćwiczeniach będą również brać udział śmigłowce stacjonujące na statkach.
Do zadań patrolu należy wzmocnienie współpracy morskiej między Chinami i Rosją, utrzymanie pokoju i stabilności w regionie Azji i Pacyfiku, monitorowanie obszaru morskiego oraz ochrona morskiej działalności gospodarczej Chin i Rosji – napisano w komunikacie.
Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) wysłała do wspólnego patrolu duży niszczyciel Typ 055 Nanchang, fregatę rakietową Typ 054A Yancheng oraz okręt kompleksowego zaopatrzenia Typ 903A Dongpinghu, podczas gdy rosyjska marynarka wojenna wysłała fregatę Marszałek Szaposznikow, korwetę Bohater Federacji Rosyjskiej Aldar Tsydenzhapov, korwetę Sovershennyy, korwetę Gromkiy i średni tankowiec Pechenga.
Te same chińskie okręty brały udział w rosyjskich ćwiczeniach Wostok-2022 od 1 do 7 września, podczas których okręty wojenne z obu krajów prowadziły ćwiczenia na wodach i strefach przybrzeżnych Morza Japońskiego i Morza Ochockiego.
Najnowszy wspólny patrol morski jest drugim przez oba kraje, ponieważ chińska i rosyjska marynarka wojenna utworzyła wspólną flotyllę po chińsko-rosyjskich wspólnych ćwiczeniach wojskowych Sea-2021 w październiku zeszłego roku i przepłynęła Morze Japońskie, Zachodni Pacyfik i Morze Wschodniochińskie w siedem dni w ich pierwszym wspólnym patrolu morskim, oznaczającym opłynięcie Japonii.
Źródło: navyrecognition.com
Przeczytaj też:
Atak Rosjan pociskami Kalibr na Odessę
Bezzałogowce BlueBottle dla Royal Australian Navy
Rozpoczęto budowę okrętów podwodnych typu 212 dla Włoskiej Marynarki Wojennej