Rozpoczęto budowę okrętów podwodnych typu 212 dla Włoskiej Marynarki Wojennej

Zdjęcie: Fincantieri

Według doniesień prasowych Włoska Marynarka Wojenna ma otrzymać do 2030 roku trzy okręty podwodne typu 212 oraz nowoczesne centrum szkoleniowe. Na podstawie podpisanej umowy prace będą realizowane głównie we Włoszech pod kierownictwem koncernu stoczniowego Fincantierii.

Rozpoczęcie prac nastąpiło w stoczni Fincantieri w Muggiano koło La Spezia gdzie przeprowadzono uroczystość cięcia blach na kadłub kolejnej nowej generacji okrętów podwodnych typu U212NFS (Near Future Submarine). Podpisana umowa obejmuje dwa okręty zakontraktowane w 2021 r. (z dostawą w 2027 i 2029 roku) i trzeci okręt (na którego budowę wydał już zgodę włoski parlament), a także utworzenie Centrum Szkoleniowego.

Ważnym powodem budowy okrętów podwodnych typu 212NFS są interesy włoskiego przemysłu stoczniowego i instytutów naukowo-badawczych. Dla strony włoskiej najważniejszy jest transfer technologiczny i zapewnienie miejsc pracy w wielu firmach, które będą uczestniczyć w realizacji tego zamówienia. Łańcuch dostaw obejmuje zarówno małe jak i średnie firmy.

Włoska Marynarka Wojenna potrzebuje nowoczesne okręty podwodne do realizacji różnych misji związanych z NATO i UE. Realizowane zadania mają obejmować zarówno misje czysto wojskowe jak zapewnienie swobodnej żeglugi szczególnie w basenie Morza Śródziemnego oraz przestrzeganiem prawa międzynarodowego, walką z terroryzmem, obroną granic morskich czy zwalczaniem piractwa morskiego.

Włosi chcą również posiadać okręty podwodne, które będą mogły chronić podstawową i krytyczną infrastrukturę morską i podwodną. Wojna w Ukrainie dobitnie pokazała iż infrastruktura taka może być łatwym celem dla wrogiego państwa.

Źródło: Defence24, Fincantierii, materiały własne

Okręty Royal Navy ochraniają lotniskowiec USS Gerald Ford

Naval Group przeprowadzi badania nad bezzałogowymi bojowymi pojazdami podwodnymi dla francuskiego Ministerstwa Obrony

Interwencja US Navy i Royal Nevy w Cieśninie Ormuz