Powrót ORP Wodnik i ORP Iskra

Print Friendly, PDF & Email
ORP Wodnik. / Zdjęcie: R.Maślak
ORP Wodnik. / Zdjęcie: R.Maślak

Punktualnie o godz. 10.00, 12 września do macierzystego portu w Gdyni Oksywiu wszedł okręt szkolny ORP Wodnik. Od 28 lipca okręt przebył 7500 mil morskich i zawinął do czterech portów. W rejsie nawigacyjno-szkoleniowym uczestniczyło 36 podchorążych Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej. W praktykach uczestniczyli również funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Trasa rejsu przebiegała Cieśniną Sund, Morzem Północnym, Kanałem Angielskim, Oceanem Atlantyckim, Cieśniną Gibraltarską oraz Morzem Śródziemnym. Okręt wszedł do portugalskiej Lizbony, francuskiego Ajaccio, hiszpańskiej Melilli oraz do brytyjskiego Plymouth, gdzie podchorążowie i załoga okrętu uczestniczyli w uroczystości z okazji 100-lecia Akademii Marynarki Wojennej. W ramach rejsu podchorążowie przeszli również szkolenie ratownicze oraz zgodnie z tradycją marynarską dostąpili zaszczytu udziału w chrzcie morskim. Kierownikiem praktyk był kmdr por. Dariusz Żołnieruk z WNiUO AMW.

O godz. 11.00 na pokładzie ORP Iskra powróciło 30 podchorążych, którzy pokonali 4200 mil morskich wspaniałej przygody żeglarskiej. W sumie, praktyki odbyło 60 podchorążych w ramach wymiany załóg. Podczas rejsu nawigacyjno-szkoleniowego przyszli oficerowie odbyli praktykę marynarską, która obejmowała obsługę olinowania i ożeglowania, wykonywanie prac na wysokościach oraz wszystkich elementów związanych z rzemiosłem żeglarskim. Barkentyna uczestniczyła w zlocie żaglowców The Tall Ship Races. Podchorążowie, na pokładzie ORP Iskra, godnie reprezentowali banderę MW w takich portach, jak: Antwerpia, Aalborg, Rostock, Szczecin, Świnoujście, Plymouth.

W imieniu Rektora-Komendanta AMW podchorążych i załogi okrętów powitał Prorektor ds. Wojskowych kmdr Paweł Podgórny, który podziękował podchorążym za realizację postawionych zadań szkoleniowych, zaangażowanie oraz bezpieczny powrót do macierzystego portu. Słowa uznania również zostały skierowane do dowódców ORP Wodnik i ORP Iskra, kadry oraz wykładowców, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem spowodowali, że cele szkoleniowe rejsów zostały zrealizowane.

W porcie czekały rodziny i najbliżsi, a uroczystościom powitania towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.

Źródło: Akademia Marynarki Wojennej

Przeczytaj też:

Trzeci okręt podwodny U212NFS ma zostać zbudowany przez Fincantieri dla włoskiej marynarki wojennej

Powrót do programu ORKA

CCF#12 – Tallin, Estonia

Zatrzymano chiński statek, który mógł plądrować wraki brytyjskich okrętów

US Navy testuje tajną technologię u wybrzeży Kalifornii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *