Marynarze dla Frania

Do walki o zdrowie Franka Karasia, zmagającego się z ciężką chorobą jaką jest SMA (rdzeniowy zanik mięśni) włączyła się społeczność morskiego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Marynarze przekazali na aukcję internetową m. in. rejs okrętem, historyczną banderę wojenną z 1942 r. oraz gadżety okrętowe.

21-miesięczny Franek to synek kpr. Macieja Karasia, żołnierza 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia (jednostka wchodzi w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich). Niespełna dwuletni chłopiec choruje na SMA.

Jedynym ratunkiem jest terapia genowa, która kosztuje prawie 10 milionów złotych. Franek cały czas jest rehabilitowany, a jego rodzice chcą zrobić wszystko żeby uratować syna, dlatego kpr. Karaś rozpoczął akcję charytatywną, pod nazwą „Mundurowi w trasie” – odwiedza jednostki wojskowe w całej Polsce i prosi żołnierzy o wsparcie.

Franio jest w ciężkim stanie. Rozpoczęliśmy dramatyczną walkę o zatrzymanie SMA, bo w przypadku Frania sytuacja jest tragiczna – tłumaczy ojciec chłopca.

W czwartek, 9 marca br., kpr. Karaś odwiedził 3 Flotyllę Okrętów, gdzie spotkał się z jej dowódcą – kmdr. Andrzejem Ogrodnikiem, który przekazał na aukcję charytatywną rejs jednym z okrętów wchodzących w skład gdyńskiej Flotylli.

Jako dowódca 3 Flotylli Okrętów, w imieniu swoim i moich marynarzy, cieszę się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę w postaci rejsu okrętem 3 FO na aukcję charytatywną w tak szczytnym celu. Chcemy dać Franiowi szansę, aby w przyszłości mógł dołączyć do załogi Marynarki Wojennej i miał możliwość zostać marynarzem, na co bardzo liczymy. – stwierdził kmdr Ogrodnik.

Po wizycie u dowódcy gdyńskiej Flotylli, kpr. Karaś miał także okazję zwiedzić korwetę patrolową ORP Ślązak oraz okręt hydrograficzny ORP Heweliusz i zapoznać się z trudami marynarskiego rzemiosła.

Zwycięzca licytacji będzie mógł poznać specyfikę służby i szkolenia na okręcie, zapozna się także z budową okrętu, zasadami jego działania oraz zadaniami, jakie jednostka wykonuje na morzu. Cena wywoławcza rejsu wynosi 1000 zł. Koniec licytacji nastąpi 11.03.2023 r. o godz. 21:00.

Szczegóły  dotyczące licytacji można znaleźć w na facebookowym koncie „Nigdy nie zostawiamy swoich – mundurowi w walce z SMA” https://www.facebook.com/groups/867240568019571/user/100086450597130/ – LICYTACJA NR 293 oraz na stronie Fundacji Siepomaga.

Aby pomóc małemu Frankowi, jeden z członków załogi ORP Ślązak przekazał na aukcję charytatywną oryginalną banderę Marynarki Wojennej z 1942 r., wykonaną na zlecenie Kierownictwa MW w imieniu polskiego Rządu na uchodźctwie, przez brytyjskie zakłady w 1942 r. Nigdy nie została podwieszona na żadnym z ówczesnych okrętów MW. 1942 rok to rok podniesienia bandery na ORP Ślązak L26 ex. Bedale. Oprócz tego, załoga korwety patrolowej ORP Ślązak przekazała na licytację gadżety okrętowe. Licytacje pojawią się w najbliższym czasie na facebookowym koncie „Nigdy nie zostawiamy swoich – mundurowi w walce z SMA”.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Przeczytaj też:

Pożar na francuskim okręcie podwodnym o napędzie nuklearnym

Ostatnie zdjęcia rosyjskiego krążownika

Niedaleko Lubeki odnaleziono wrak hanzeatyckiego statku z XVII w.

Rosyjskie atomowe okręty podwodne pozostaną na dnie Oceanu Arktycznego

Australia może stać się główną bazą dla amerykańskich okrętów podwodnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *