Posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO

Print Friendly, PDF & Email

W dniach 17-18 stycznia 2024 r. odbyło się w Brukseli spotkanie szefów obrony państw Sojuszu oraz Szwecji.

Podczas obrad oficjalnie powitany został w tym gronie, stojący na czele Sił Zbrojnych RP generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP.

Obrady szefów obrony dotyczyły przede wszystkim wykonalności nowych planów obronnych Sojuszu, transformacji NATO w zakresie prowadzenia działań wojennych, dalszym wsparciu NATO dla Ukrainy oraz współpracy wojskowej z partnerami NATO: Austrią, Australią, Irlandią, Japonią, Nową Zelandią, Szwajcarią i Republiką Korei.

Po raz pierwszy odbyło się też spotkanie w formacie Rady NATO-Ukraina.

Podczas pierwszej sesji generał Christopher G. Cavoli, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR) przedstawił informacje na temat działań w obszarze odstraszania i obrony NATO oraz o postępie we wdrażaniu i wykonalności nowych planów obronnych.

Generał Philippe Lavigne, Naczelny Dowódca Sojuszniczy ds. Transformacji (SACT), poinformował szefów obrony o postępach w zakresie transformacji NATO, koncentrując się na przyszłości operacji wielodomenowych oraz adaptacji dowodzenia i kontroli NATO.

Szefowie obrony omówili także plan działania dotyczący dostosowania Sojuszu do obecnych i przyszłych zagrożeń.

W czasie kolejnych sesji członkowie Komitetu Wojskowego dyskutowali m.in. na temat zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej oraz interoperacyjności w obszarze powietrznym.

Pierwszy dzień obrad zakończył się spotkaniem w formacie Rady NATO-Ukraina, podczas którego omówiona została aktualna sytuacja na froncie wojny z Rosją oraz zagadnienia dalszego wsparcia NATO i sojuszników dla Ukrainy.

Drugi dzień posiedzenia Komitetu Wojskowego rozpoczął się od spotkania szefów obrony z ich odpowiednikami z Partner Interoperability Advocacy Group (PIAG) z Australii, Austrii, Irlandii, Nowej Zelandii i Szwajcarii. Dyskusje dotyczyły obecnych i przyszłych możliwości rozwoju współpracy w zakresie interoperacyjności wojskowej.

Kolejna sesja to rozmowy szefów obrony państw NATO z przedstawicielami krajów partnerskich z regionu Indo-Pacyfiku: Australią, Japonią, Nową Zelandią i Republiką Korei. Przedyskutowano strategiczną sytuację bezpieczeństwa w tym regionie i jej konsekwencje dla bezpieczeństwa globalnego.

Podczas ostatniej sesji z szefami obrony spotkał się Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO. Omówione zostały kwestie bezpieczeństwa globalnego oraz priorytety i wytyczne wojskowe przed posiedzeniem ministrów obrony w lutym 2024 r. oraz szczytem NATO w Waszyngtonie, w lipcu 2024 r.

***

Podczas pobytu w Brukseli generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP odbył szereg spotkań dwustronnych ze swoimi odpowiednikami.

W przeddzień posiedzenia Komitetu Wojskowego rozmawiał z przewodniczącym Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. Generał Kukuła podziękował za zaangażowanie państw UE w pomoc Ukrainie w ramach CAT-C (Combined Arms Training Command) i EUMAM – unijnej misji pomocy wojskowej dla tego kraju oraz poinformował generała Briegera o potrzebie udzielania dalszej pomocy ukraińskim siłom zbrojnym. Generałowie dyskutowali także o trwającym procesie transformacji Sił Zbrojnych RP oraz inicjatywach bezpieczeństwa UE.

Z szefem Obrony Francji rozmawiał nt. dalszej współpracy w zakresie szkolenia żołnierzy ukraińskich w ramach misji EUMAM realizowanej na terenie Polski, a także zaangażowaniu sił zbrojnych Francji podczas tegorocznego, największego w Europie ćwiczenia pk. DRAGON-24. Ponadto generałowie dokonali oceny sytuacji w Ukrainie, potrzeb amunicyjnych i sprzętowych tego kraju oraz omówili scenariusze rozwoju konfliktu zbrojnego wywołanego przez Rosję.

Wykonalność regionalnych planów obronnych i zdolność ich zabezpieczenia, intensyfikacja działań odstraszania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także rozpoczęty proces transformacji Sił Zbrojnych RP i jego kontynuacja w obliczu współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa to zagadnienia omówione przez generała Wiesława Kukułę i generała Christophera Cavoli.

W czasie spotkania szefowie obrony Polski i Finlandii podzielili się doświadczeniami w zakresie wspierania przez siły zbrojne działań związanych z uszczelnianiem granic, w związku ze zjawiskiem nielegalnej migracji. Generał Timo Kivinen docenił rolę centrum logistycznego POLLOGHUB w Rzeszowie, które odpowiedzialne jest za koordynację dostaw sprzętu i amunicji dla Ukrainy. Z kolei generał Wiesław Kukuła podkreślił zainteresowanie obowiązującym w Finlandii systemem szkolenia rezerw.

Dotychczasowe zaangażowanie sił obrony powietrznej Niemiec we wsparcie ochrony polskiej przestrzeni powietrznej, kontynuacja współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa i działań wielodomenowych, a także doświadczenia w zakresie zwiększania udziału w grupach eFP i projekty dalszej współpracy to główne tematy rozmowy szefów obrony Polski i Niemiec – generałów Wiesława Kukuły i Carstena Breuera.

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

1 Response

  1. roberto pisze:

    NATO pręży siły 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *