Chiny i Rosja prowadzą wspólne ćwiczenia antypirackie na Morzu Arabskim

Print Friendly, PDF & Email
Zdjęcie: Associated Press
Zdjęcie: Associated Press

Chińskie i Rosyjskie okręty wojenne przeprowadziły w poniedziałek wspólne ćwiczenia antypirackie w północnej części Morza Arabskiego w celu wzmocnienia zdolności sił zbrojnych obu krajów w zakresie ochrony strategicznych szlaków morskich, poinformowało we wtorek chińskie ministerstwo obrony.

W ćwiczeniu wzięło udział w sumie pięć okrętów wojennych oraz helikoptery wraz jednostkami specjalnymi marines, poinformowało we wtorek chińskie Ministerstwo Obrony Narodowej w komunikacie prasowym.

Podczas ćwiczeń chińsko-rosyjska flotylla ćwiczyła szkolenia, w tym wspólne manewry, ratowanie porwanych statków i transportowanie rannego personelu helikopterami w pozorowanej wspólnej operacji antypirackiej, poinformowało chińskie Ministerstwo Obrony.

Ćwiczenia dodatkowo wzbogaciły znaczenie kompleksowego strategicznego partnerstwa chińsko-rosyjskiego w zakresie koordynacji na najbliższe lata i zgromadziły korzystne doświadczenia dla obu stron we wspólnym prowadzeniu misji antypirackich. Jak czytamy w komunikacie, wzmocniło to również zdolności obu sił zbrojnych w zakresie radzenia sobie z zagrożeniami morskimi i ochrony bezpieczeństwa strategicznych szlaków morskich.

Według komunikatu prasowego rosyjskiego Ministerstwa Obrony we wtorek, strona chińska wysłała na ćwiczenia niszczyciel rakietowy Typ 052D Urumqi oraz statek kompleksowego zaopatrzenia Typ 903 Taihu, natomiast strona rosyjska wysłała krążownik rakietowy Wariag, duży przeciw- okręt wojenny Admiral Tributs i duży tankowiec Boris Butoma.

Chińskie statki należą do 39. chińskiej grupy eskortowej marynarki wojennej w Zatoce Adeńskiej i na wodach u wybrzeży Somalii, poinformowali obserwatorzy.

Wspólne ćwiczenia antypirackie między Chinami i Rosją odbyły się wkrótce po tym, jak Chiny, Rosja i Iran zakończyły w czwartek trzydniowe wspólne ćwiczenia morskie w Zatoce Omańskiej.

Są to kolejne ćwiczenia rosyjskich okrętów wojennych w ostatnim czasie.

Źródło: www.globalsecurity.org

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *