Wizyta w kontyngentach

Print Friendly, PDF & Email

W ubiegłym tygodniu Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego przebywał z wizytą w polskich kontyngentach wojskowych w Turcji oraz we Włoszech. W trakcie pobytu w bazie Sigonella na Sycyli wiceadmirał Krzysztof Jaworski uczestniczył w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

W dniach 8-9 listopada Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego przebywał z wizytą w Polskim Kontyngencie Wojskowym  Turcja gdzie spotkał się z żołnierzami i dowódcą kontyngentu a także z dowódcą 10th Tanker Base Gen. Brygady Mehmet Serkan Dan oraz dowódcą 39 Air Base Wing płk. Calvin B. Powell.

Przez kolejne dwa dni, 10-11 listopada, wiceadmirał Krzysztof Jaworski przebywał z wizytą na Sycylii. Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego spotkał się z żołnierzami polskiego Kontyngentu Wojskowego IRINI, zastępcą dowódcy NATO Alliance Ground Surveillance Force oraz dowódcą 41Skrzydła Włoskich Sił Powietrznych płk. pil. Emanuele Di Francesco. Admirał Jaworski uczestniczył również w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w bazie wojskowej Sigonella.

W 2020 roku Prezydent RP wydał postanowienie o użyciu Polskiego kontyngentu Wojskowego w ramach Dostosowania Środków Wzmocnienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji. Zadaniem PKW jest patrolowanie wschodniej części Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, współpraca ze stałymi zespołami morskimi NATO oraz dowództwem Sił Morskich NATO (MARCOM) w Northwood. Trzon PKW Turcja stanowią żołnierze gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a podstawowym środkiem kontyngentu jest samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Kontyngent wraz z samolotem stacjonuje na lotnisku Incirlik.

Głównym zadaniem operacji wojskowej UE IRINI jest wdrożenie embarga na broń ONZ, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2292, zapobieganie nielegalnemu wywozowi z Libii ropy naftowej oraz zapewnianie wsparcia w tworzeniu zdolności i szkoleniu libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu. Celem operacji jest także zakłócanie modelu działalności sieci przemytu ludzi i handlu ludźmi, zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza, rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz międzynarodowym prawem. Podobnie jak w Turcji podstawowym środkiem PKW  jest samolot patrolowo – rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego.

Źródło: Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego

Przeczytaj też:

USS Arleigh Burke (DDG 51) przybywa do Sztokholmu

Marynarki wojenne USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich kończą pierwsze ćwiczenia integracji USV i AI

Atomowy okręt podwodny HMS Anson opuścił stocznię w Barrow w Furness

Jednostka doświadczalna Royal Navy XV Patrick Blackett zakończyła pomyślnie próby stoczniowe

Kongsberg Digital dostarczy symulatory nawigacji VR dla brytyjskiej marynarki wojennej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *