104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Print Friendly, PDF & Email

W piątek, 11 listopada, w całym kraju świętowana była 104. Rocznica Odzyskania Niepodległości. Na okrętach stacjonujących w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni podniesiono Wielką Galę Banderową. Marynarze wystawili posterunki honorowe, złożyli kwiaty w miejscach pamięci oraz wzięli udział w nabożeństwach w intencji Ojczyzny i wszystkich imprezach towarzyszących, zorganizowanych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W jednostkach wojskowych 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się już w piątek, od uroczystych zbiórek stanów osobowych. Odczytane zostały rozkazy okolicznościowe, wręczono wyróżnienia oraz akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe.

11 listopada, przedstawiciele Dowództwa oraz jednostek Flotylli uczestniczyli w uroczystej mszy świętej odprawianej w Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu. Następnie w obecności kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych przemaszerowano na Plac Słowiański. W trakcie uroczystości odczytano Apel Pamięci, aby uczcić pamięć wszystkich rodaków, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny. Na zakończenie delegacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, złożyła kwiaty pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”. Uroczystość odbyła się przy akompaniamencie orkiestry wojskowej, która po jej zakończeniu dała koncert pieśni patriotycznych.

W ramach wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Szczecinie, przy Bulwarach Chrobrego zacumował ORP Kraków oraz holownik H-12 Semko. Obie jednostki udostępniły do zwiedzania swoje pokłady.

Klub 8 Flotylli Obrony Wybrzeża również włączył się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po mszy świętej w świnoujskim Kościele Garnizonowym, przy udziale instruktorów z klubu, przeprowadzono akcję wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i wojskowych.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Przeczytaj też:

CCF#12 – Tallin, Estonia

Zatrzymano chiński statek, który mógł plądrować wraki brytyjskich okrętów

US Navy testuje tajną technologię u wybrzeży Kalifornii

Torpeda na Zatoce Puckiej

Marynarka Wojenna Turcji otrzymała pierwszy lotniskowiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *