USS Ronald Reagan opuszcza Japonię po prawie 9 latach

Lotniskowiec USS Ronald Reagan. / Zdjęcie: U.S. military or Department of Defense
Lotniskowiec USS Ronald Reagan. / Zdjęcie: U.S. military or Department of Defense

USS Ronald Reagan flagowy lotniskowiec grupy uderzeniowej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych opuścił w czwartek swój japoński port macierzysty, kończąc prawie dziewięć lat służby na obszarze Indo-Pacyfiku, gdzie odegrał kluczową rolę w wysiłkach USA na rzecz wzmocnienia więzi obronnych z Japonią i dbania o pozostałych partnerów w regionie.

Wycofanie USS Ronald Reagan – jednego z największych amerykańskich okrętów wojennych i lotniskowca typu Nimitz o napędzie atomowym – następuje w czasie rosnącego napięcia w obliczu coraz bardziej agresywnych Chin w tym regionie.

Jeszcze w tym roku zostanie zastąpiony przez USS George Washington, kolejny lotniskowiec typu Nimitz. Jednocześnie Japonia stale przyspiesza budowanie swojego potencjału wojskowego i znacznie zwiększa wspólne operacje morskie ze Stanami Zjednoczonymi.

USS Ronald Reagan po raz pierwszy przybył do Yokosuki w 2015 r. Wcześniej, podczas rozmieszczenia w pobliżu Półwyspu Koreańskiego, lotniskowiec wziął udział w operacji Tomodachi po trzęsieniu ziemi, tsunami i katastrofie nuklearnej w 2011 r. w północno-wschodniej Japonii.

USS Ronald Reagan był jedynym amerykańskim lotniskowcem rozmieszczonym jako okręt flagowy Carrier Strike Group 5 w ramach 7. Floty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, do portu macierzystego poza Stanami Zjednoczonymi. Lotniskowcowi towarzyszą w rejsie dwa niszczyciele rakietowe, USS Robert Smalls i USS Howard.

Źródło: military.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *