Zatopienie ex-USS Durham (LKA 114)

Print Friendly, PDF & Email
Płonący ex-USS Durham (LKA 114) po trafieniu artyleryjskim i ataku lotniczym. / Zdjęcie: US Navy
Płonący ex-USS Durham (LKA 114) po trafieniu artyleryjskim i ataku lotniczym. / Zdjęcie: US Navy

Okręty wojenne oraz samoloty z dziesięciu krajów biorących udział w ćwiczeniach Rim of the Pacific zatopiły wycofany ze służby ex-USS Durham (okręt desantowy typu Charleston). Okręt ten wszedł do służby w 1969 roku i został wycofany po 24 latach w 1994 roku.

W ramach ćwiczeń Rim of the Pacific dowództwo US Navy postanowiło wykorzystać stary desantowiec do przetestowania skuteczności broni artyleryjskiej oraz umiejętności marynarzy ćwiczących z reguły w symulatorach. Realistyczne ćwiczenia miały na celu podnoszenie umiejętności załóg okrętów wojennych.

Każdy okręt wykorzystywany jako tarcza strzelecka przed zatopieniem jest wcześniej odpowiednio przygotowywany zgodnie z ustawą o ochronie wód morskich. Okręt został pozbawiony wszelkich substancji szkodliwych dla środowiska. Z USS Durham wypompowano całą ropę, wyczyszczono zbiorniki, pozbawiono okręt wszelkich elementów ruchomych oraz usunięto zbędne wyposażenie i śmieci.

W tegorocznych ćwiczeniach RIMPAC wzięło udział dziesięć krajów, które wysłały 22 okręty nawodne, jeden okręt podwodny i około 5300 marynarzy. Ćwiczenia odbyły się 17-31 sierpnia w pobliżu Wysp Hawajskich.

Ćwiczenia odbyły się w reżimie COVID-19.

Źródło: military.com

3 komentarze

  1. TimothyBex pisze:

    Thanks for the post

  2. David pisze:

    No i poszedł na dno

  3. JerrayMut pisze:

    Niezła zabawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *