Promocja oficerska na pokładzie ORP Błyskawica

Print Friendly, PDF & Email
Promocje oficerskie. / Zdjęcie: Krzysztof Miłosz/AMW
Promocje oficerskie. / Zdjęcie: Krzysztof Miłosz/AMW

W piątek, 28 sierpnia, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica odbyła się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokonał I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz Mikutel.

W gronie nowomianowanych podporuczników marynarki 13 osób – 5 kobiet i 8 mężczyzn – ukończyło studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, a 12 osób (mężczyźni) na Wydziale Mechaniczno – Elektrycznym.

Prymus otrzymał nagrodę Prezydenta RP w postaci honorowej broni białej (Pałasz Honorowy Marynarki Wojennej). Absolwentom którzy zakończyli studia z II i III lokatą wręczone zostały wyróżnienia odpowiednio od Ministra Obrony Narodowej oraz Rektora – Komendanta AMW. Gdyńską Flotyllę na uroczystości reprezentował jej dowódca –  kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec. Promocję uświetniła obecność Kompanii Reprezentacyjnej MW RP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej MW RP.

***

Promocja na pierwszy stopień oficerski nawiązuje do średniowiecznej tradycji rycerskiej. Ten akt mianowania odbywa się przez dotknięcie przez generała (admirała) szablą lewego ramienia przyklękającego na jednym kolanie podchorążego. Przy schodzeniu z pokładu okrętu nowo promowanego oficera Marynarki Wojennej, towarzyszy mu, pierwszy raz w życiu, świst trapowy.

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte to uczelnia morska, która kształci przyszłych oficerów nie tylko na potrzeby Marynarki Wojennej, ale również na potrzeby pozostałych rodzajów  Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Uczelnia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych oferuje studia na kierunkach: nawigacja, informatyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, systemy informacyjne w bezpieczeństwie.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *