Zaginiony okręt podwodny odnaleziony. Załoga nie żyje

Print Friendly, PDF & Email
Indonezyjski dowódca wojskowy Hadi Tjahjanto przedstawia szczątki, które prawdopodobnie pochodzą z zaginionego okrętu podwodnego. / Źródło: PAP/EPA/MADE NAGI
Indonezyjski dowódca wojskowy Hadi Tjahjanto przedstawia szczątki, które prawdopodobnie pochodzą z zaginionego okrętu podwodnego. / Źródło: PAP/EPA/MADE NAGI

Indonezyjska marynarka wojenna ogłosiła w niedzielę, że odnalazła wrak okrętu podwodnego KRI Nanggala-402, który zatonął u wybrzeży Bali i potwierdziła, że wszyscy 53 członkowie załogi nie żyją.

Okręt podwodny, który rozpadł się na trzy części, został odnaleziony na dnie morza u wybrzeży Bali.

– przekazał szef sztabu marynarki wojennej Yudo Margono.

Dowódca indonezyjskich sił zbrojnych Hadi Tjahjanto potwierdził, że w katastrofie “zginęła cała 53 osobowa załoga”.

Prezydent Joko Widodo złożył w niedzielę kondolencje rodzinom ofiar. – My, wszyscy Indonezyjczycy, wyrażamy nasz głęboki smutek z powodu tej tragedii, szczególnie rodzinom załogi okrętu podwodnego – przekazał szef państwa.

Już w sobotę marynarka wojenna Indonezji informowała, że okręt, który zaginął w środę, zatonął, o czym świadczą odnalezione w morzu szczątki i przedmioty. Na tej podstawie zmieniono status jednostki z “zaginionej” na “zatopioną”. Zapas tlenu na okręcie miał się skończyć w sobotę rano.

Ekipy ratunkowe, które pracowały na miejscu od środy, znalazły w niedzielę nowe przedmioty, w tym kamizelkę ratunkową.

Okręt rozpadł się na trzy części.

Szef sztabu marynarki wojennej Margono oświadczył, że okręt KRI Nanggala-402 rozpadł się na trzy części oraz, że załoga nie ponosi winy za katastrofę.

Wcześniej marynarka wojenna informowała, że uważa, iż okręt zatonął na głębokości 600-700 metrów, znacznie głębiej niż wynosi poziom zatapialności tej jednostki – 240 metrów; poniżej tego poziomu ciśnienie wody jest większe niż kadłub okrętu mógłby wytrzymać.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *