Wypłynął rosyjski okręt szpiegowski Jantar

Print Friendly, PDF & Email

Witold RYCHTER


Rosyjski okręt szpiegowski Jantar. / Zdjęcie: fr.wikipedia.org/Andrey Luzik
Rosyjski okręt szpiegowski Jantar. / Zdjęcie: fr.wikipedia.org/Andrey Luzik

Oficjalnie Jantar jest statkiem badawczym. Ale w rzeczywistości to wyspecjalizowana jednostka szpiegowska, która dysponuje kilkoma bezzałogowymi kapsułami podwodnymi, gotowymi dobrać się do kabli na dnie oceanu. Rosyjski statek właśnie opuścił macierzysty port Olenia Guba w pobliżu Półwyspu Kolskiego. Brytyjczycy już dawno ostrzegali przed Jantarem.

Specjaliści, obserwujący porty i morskie szlaki są zaniepokojeni. O przemieszczaniu się kontrowersyjnej jednostki Jantar poinformował na swojej stronie internetowej brytyjski analityk ds. bezpieczeństwa H.I.Sutton. Zaalarmował on, że rosyjski statek wyposażony w miniaturowe okręty podwodne oraz urządzenia przeznaczone do niszczenia podwodnych kabli, wyruszył w rejs.

Rosjanie dzięki jednostce Jantar mogą uderzyć w Internet

Brytyjska marynarka wojenna od dawna ostrzegała, że rosyjskie okręty podwodne mapują sieć kabli podwodnych na Atlantyku. To część wojennej strategii. Uszkodzenie kabla może bowiem spowodować chaos komunikacyjny. A jego ewentualna naprawa może być wysoce problematyczna ze względu na głębokość na której znajduje się kabel jak i na panujące ciśnienie. Naprawa oczywiście jest możliwa ale przez jakiś czas byłaby utrudniona komunikacja.

Gdyby wybuchła trzecia wojna światowa, czy byłby to dobry sposób na uczynienie naszego życia niewygodnym? Tak, właśnie dlatego to robią – powiedział H I Sutton brytyjskiemu dziennikowi “The Times”.

– Jeśli stracimy łączność, jaką zapewniają kable, nikt nie będzie mógł zadzwonić, nikt nie będzie mógł sfinalizować transakcji, kupić akcji, a gospodarka będzie w ogromnym zagrożeniu.

Rosyjska marynarka wojenna jest bardzo dumna ze swojego statku szpiegowskiego Jantar. W 2018 roku jednostka zasłynęła w mediach, gdy uczestniczyła w poszukiwaniu zaginionego okrętu podwodnego u wybrzeży Argentyny.

Statek oficjalnie przeznaczony jest do oceanograficznych badań. W rzeczywistości sprzęt obserwacyjny, którym jest najeżony, oraz bezzałogowe pojazdy głębinowe, pozwalają mu niszczyć podwodne kable.

Chaos komunikacyjny i podwodna dywersja

Jantar od dawna niepokoił brytyjskie wojsko. Komandor Stuart Peach, szef sił powietrznych Wielkiej Brytanii, powiedział, że taki atak na internet i inne kable komunikacyjne może być “katastrofalny”. Dziesiątki kabli światłowodowych pokrywają morskie dno. NATO ma również swoje strategiczne instalacje wojskowe w wodach oceanu.

Można oczywiście domniemywać iż taka jednostka pływając jest w stanie podłożyć ładunki wybuchowe w pobliżu podwodnych kabli i w odpowiednim momencie wszystkie zdetonować w jednym czasie. Nikt wówczas nie mógłby powiązać ewentualnych uszkodzeń i chaosu komunikacyjnego z rosyjską jednostką.

Według specjalistów z US Navy pojazdy podwodne z okrętu Jantar są w stanie operować na głębokości do 6000 metrów. Rosjanie posiadają dwa typy miniaturowych pojazdów:

  • typ 16810 Rus i
  • typ 16811 Konsul.

Jantar został zaprojektowany przez CMDB Almaz biurze projektowym w Stanach Shipbuilding Corporation w Petersburgu . Statek został zbudowany w stoczni Yantar Shipyard (in) w Kaliningradzie. Statek zakończył próby morskie w maju 2015 roku., ma 108 metrów długości i pełną wyporność 5736 ton. Załogę stanowi 60 marynarzy.

Źródło: fr.wikipedia.org, wiadomosci.wp.pl, pl.frwiki.wiki

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *