Konsorcjum HII buduje atomowy okręt podwodny typu Virginia Massachusetts (SSN 798)

Przyszły okręt podwodny typu Virginia USS Massachusetts. / Zdjęcie: HII
Przyszły okręt podwodny typu Virginia USS Massachusetts. / Zdjęcie: HII

Według informacji opublikowanych przez Huntington Ingalls Industries 11 sierpnia 2022 r., firma poinformowała, że ​​jej oddział Newport News Shipbuilding osiągnął znaczący postęp w budowie okrętu podwodnego typu Virginia Massachusetts (SSN 798).

Stoczniowcy pracujący w Massachusetts niedawno ukończyli budowę kadłuba ciśnieniowego, co oznacza, że ​​wszystkie sekcje kadłuba zostały połączone w jedną, wodoszczelną jednostkę. To ostatni ważny etap budowy przed zwodowaniem okrętu podwodnego i dalszymi pracami.

O okrętach podwodnych typu Virginia

Typ Virginia, znana również pod nazwą SSN-774, to szybkie okręty podwodne z pociskami manewrującymi o napędzie jądrowym, używane w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych. Okręty te zostały zaprojektowane przez General Dynamics Electric Boat (EB) i Huntington Ingalls Industries.

Okręty podwodne typu Virginia zawierają dziesiątki nowych technologii i innowacji, które zwiększają siłę ognia, zwrotność i ciche skradanie, aby znacznie zwiększyć ich możliwości bojowe. Te okręty podwodne są w stanie realizować szereg różnych misji i mogą operować z prędkością ponad 25 węzłów przez wiele miesięcy.

Okręt podwodny typu Virginia ma długość 114,8 m i szerokość 10,36 m. Okręt podwodny może osiągnąć maksymalną prędkość 28 mil na godzinę (45 km/h). Załoga składa się z 132 osób, w tym 15 oficerów i 117 marynarzy.

Typ Virginia jest wyposażony w dwanaście wyrzutni Vertical Launch System (VLS) i cztery wyrzutnie torpedowe (poczynając od SSN 784 North Dakota [Block II], 12 wyrzutni VLS zastąpiono 2 wyrzutniami o dużej średnicy). Okręty podwodne przenoszą również torpedy Mk 48 ADCAP, pociski manewrujące UGM-109 Tomahawk, miny Mk 60 CAPTOR, zaawansowane miny mobilne i bezzałogowe pojazdy podwodne.

Przeczytaj też:

Test prototypowej platformy Pharos HII na rzece Pascagoula

Sudan buduje bazę dla marynarki wojennej Rosji

HII zbuduje dodatkowy niszczyciel US Flight Navy Arleigh Burke klasy III

US Navy planuje wystrzelenie pocisku naddźwiękowego z okrętu podwodnego

US Navy otrzymała okręt podwodny typu Virginia USS Oregon

Źródło: www.navyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *