Noworoczne rozprowadzenie do zajęć

Zdjęcie: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3 FO

We wtorek, 3 stycznia, w 3 Flotylli Okrętów odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące rok szkoleniowy 2023. Tradycyjnie uroczystość, w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej i bandery na okrętach zacumowanych w Porcie Wojennym Gdynia.

W noworocznym rozprowadzeniu do zajęć, uczestniczyły pododdziały ze wszystkich jednostek podległych dowódcy 3 Flotylli Okrętów oraz zaproszeni goście m. in. dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni mgr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Sebastian Kluska oraz byli dowódcy: 3 Flotylli Okrętów, 9 Flotylli Obrony Wybrzeża, a także dowódcy, komendanci jednostek wojskowych i instytucji Garnizonu Gdynia.

Dowódca 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, w swoim przemówieniu podsumował miniony rok szkoleniowy, podkreślając, że wszystkie postawione przed Flotyllą zadania zostały wykonane, a założone cele osiągnięte. Podziękował całemu stanowi osobowemu jednostek podległych 3 FO za rzetelne podejście do służby oraz godne reprezentowanie wizerunku polskiego marynarza. Życzył także wszelkiej pomyślności w realizacji postawionych celów, wytrwałości w pokonywaniu trudności i przysłowiowego marynarskiego szczęścia w 2023 roku.

Dalsza część inauguracji roku szkoleniowego odbyła się w sali widowiskowej Klubu 3 Flotylli Okrętów. W jej trakcie wręczono wyróżnienia dla podoficera i marynarza roku 2022 Dowództwa 3 Flotylli Okrętów oraz 3 Flotylli Okrętów. Wyróżnieni zostali także żołnierze 43 Batalionu Saperów FOW z Rozewia, którzy zajęli II miejsca w zawodach użyteczno-bojowych wojsk chemicznych DG RSZ w 2022 r.

Tradycyjnie, w ramach inauguracji roku szkoleniowego, nie zabrakło części dydaktycznej. Doktor Jakub Sychta z Akademii Marynarki Wojennej zaprezentował wykłady na temat: „Cyberprzestępczość w 2023 roku” oraz „Nowe technologie podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej – analiza z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa”. Następnie w swoim wystąpieniu płk dr Rafał Dąbrowski z Ośrodka Rozpoznania Obrazowego przedstawił tematykę „Rozpoznanie obrazowe wczoraj i dziś”. Na zakończenie inauguracji nowego roku szkoleniowego w gdyńskiej Flotylli, uczestnicy spotkania wzięli udział w projekcji filmu pt. „Midway”.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Brytyjczycy śledzą fregatę Admirał Gorszkow