Konsorcjum HII buduje atomowy okręt podwodny typu Virginia Massachusetts (SSN 798)

Print Friendly, PDF & Email
Przyszły okręt podwodny typu Virginia USS Massachusetts. / Zdjęcie: HII
Przyszły okręt podwodny typu Virginia USS Massachusetts. / Zdjęcie: HII

Według informacji opublikowanych przez Huntington Ingalls Industries 11 sierpnia 2022 r., firma poinformowała, że ​​jej oddział Newport News Shipbuilding osiągnął znaczący postęp w budowie okrętu podwodnego typu Virginia Massachusetts (SSN 798).

Stoczniowcy pracujący w Massachusetts niedawno ukończyli budowę kadłuba ciśnieniowego, co oznacza, że ​​wszystkie sekcje kadłuba zostały połączone w jedną, wodoszczelną jednostkę. To ostatni ważny etap budowy przed zwodowaniem okrętu podwodnego i dalszymi pracami.

O okrętach podwodnych typu Virginia

Typ Virginia, znana również pod nazwą SSN-774, to szybkie okręty podwodne z pociskami manewrującymi o napędzie jądrowym, używane w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych. Okręty te zostały zaprojektowane przez General Dynamics Electric Boat (EB) i Huntington Ingalls Industries.

Okręty podwodne typu Virginia zawierają dziesiątki nowych technologii i innowacji, które zwiększają siłę ognia, zwrotność i ciche skradanie, aby znacznie zwiększyć ich możliwości bojowe. Te okręty podwodne są w stanie realizować szereg różnych misji i mogą operować z prędkością ponad 25 węzłów przez wiele miesięcy.

Okręt podwodny typu Virginia ma długość 114,8 m i szerokość 10,36 m. Okręt podwodny może osiągnąć maksymalną prędkość 28 mil na godzinę (45 km/h). Załoga składa się z 132 osób, w tym 15 oficerów i 117 marynarzy.

Typ Virginia jest wyposażony w dwanaście wyrzutni Vertical Launch System (VLS) i cztery wyrzutnie torpedowe (poczynając od SSN 784 North Dakota [Block II], 12 wyrzutni VLS zastąpiono 2 wyrzutniami o dużej średnicy). Okręty podwodne przenoszą również torpedy Mk 48 ADCAP, pociski manewrujące UGM-109 Tomahawk, miny Mk 60 CAPTOR, zaawansowane miny mobilne i bezzałogowe pojazdy podwodne.

Źródło: www.navyrecognition.com

Przeczytaj też:

Śledzenie pocisków rakietowych przez Amerykańskie Siły Kosmiczne (USSF)

Atomowy okręt podwodny PERM wejdzie do służby w 2026 roku

Pierwszy rodzimy okręt podwodny Tajwanu ma zostać zwodowany we wrześniu 2023 r

Rosyjska fregata Admirał Gorszkow wyrusza w rejs przez Atlantyk i Ocean Indyjski

Noworoczne rozprowadzenie do zajęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *