Dwa okręty podwodne z pociskami balistycznymi projektu 955A typu Borei-A zostaną ukończone w 2023 r

K-549 Prince Vladimir, pierwszy okręt podwodny projektu 955A z pociskami balistycznymi o napędzie jądrowym w rosyjskiej marynarce wojennej klasy Borei-A, podczas prób morskich w kwietniu 2019 r. / Zdjęcie: forums.airbase.ru
K-549 Prince Vladimir, pierwszy okręt podwodny projektu 955A z pociskami balistycznymi o napędzie jądrowym w rosyjskiej marynarce wojennej typu Borei-A, podczas prób morskich w kwietniu 2019 r. / Zdjęcie: forums.airbase.ru

Według informacji podanych przez rosyjską agencję prasową TASS 28 grudnia 2021 roku, dwa okręty podwodne z rakietami balistycznymi projektu 955A typu Borei-A (nazwa NATO: typ Dołgorukij) zostaną zwodowane przez Stocznię Sevmash (część United Shipbuilding Corporation) w 2023 roku.

– W przyszłym roku spodziewamy się podpisania kontraktu na budowę kolejnych dwóch okrętów podwodnych z pociskami balistycznymi typu Borei-A. Planuje się, że zostaną one zbudowane przez Stocznię Sevmash w 2023 roku” – podała agencja TASS.

Według agencji okręty podwodne będą budowane w ramach państwowego programu uzbrojenia obowiązującego do 2027 roku. Będą to okręty podwodne 11. i 12. typu Borei. W ten sposób liczba okrętów podwodnych typu Project 955 Borei i Project 955A Borei-A wzrośnie do 12.

Rosyjska marynarka wojenna eksploatuje obecnie trzy okręty podwodne Projektu 955, tj. Jurij Dołgorukij, Władimir Monomach i Aleksander Newski, a także dwa okręty podwodne Projektu 955A Borei-A, tj. Knyaz Vladimir i Knyaz Oleg. Kolejnych pięć okrętów podwodnych typu Borei-A, Imperator Aleksander III, Knyaz Pozharsky, Generalissimo Suvorov, Dmitri Donskoy i Knyaz Potiomkin, jest obecnie w budowie.

Typ Borei to seria okrętów podwodnych z pociskami balistycznymi o napędzie atomowym, konstruowanych przez Sevmash dla Rosyjskiej Marynarki Wojennej, w tym Projekt 955 Borei, Projekt 955A Borei-A, Projekt 955B (Borei-B) i Borei-K.

Typ Borei obejmuje kompaktowy i zintegrowany hydrodynamicznie wydajny kadłub w celu zmniejszenia hałasu szerokopasmowego oraz pierwsze w historii zastosowanie napędu pompowo-odrzutowego na rosyjskim atomowym okręcie podwodnym. Okręty podwodne mają około 170 m. długości, 13 metrów średnicy i osiągają maksymalną prędkość w zanurzeniu co najmniej 25 węzłów (46 km/h).

Typ Borei jest uzbrojony w 16 pocisków balistycznych RSM-56 Bulava SLBM (Submarine Launched Ballistic Missile) z 6 głowicami MIRVed. Posiadają również sześć pocisków SS-N-15.

Projekt 955A jest wyposażony w ulepszone systemy komunikacji i wykrywania oraz ma poprawioną sygnaturę akustyczną. Dzięki tym zmianą okręty te mogą pływać z prędkością 30 węzłów w zanurzeniu przy minimalnym hałasie. Wpływ na to mają również zmienione śruby napędowe. Projekt 955A ma być uzbrojony w 16 pocisków SLBM Bulava, każdy ma od 6-10 głowic nuklearnych.

Źródło: worlddefencenews, tass.com

Zobacz też:

Pierwszy seryjny okręt podwodny o napędzie atomowym klasy Borei-A

Okręt podwodny projektu 955A Borei-A Knyaz Oleg wypłynie w morze sześć razy podczas testów

Budowa dwóch strategicznych okrętów podwodnych typu Borei-A w 2021 roku

Strategiczny okręt podwodny na pokazie broni Army-2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *