Rosyjskie okręty podwodne uderzyły w cele wojskowe na Ukrainie

Print Friendly, PDF & Email
Okręt powdodny typu Warszawianka – Projekt 636.3. / Zdjęcie: mil.ru
Okręt powdodny typu Warszawianka – Projekt 636.3. / Zdjęcie: mil.ru

Flota Czarnomorska użyła okrętu podwodnego do zaatakowania ukraińskich celów wojskowych pociskami “Kalibr”. Jesto to pierwszy raz, kiedy rosyjskie wojsko oficjalnie poinformowało o użyciu okrętów podwodnych przeciwko ukraińskim celom. Okręt podwodny wystrzelił pociski manewrujące z Morza Czarnego.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o uderzeniu pociskami “Kalibr” wystrzelonymi z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym w obiekty Sił Zbrojnych Ukrainy – podaje agencja prasowa Interfax. Rosyjskie wojsko miało użyć pocisków systemu uzbrojenia Kalibr. “Załoga okrętu podwodnego z napędem spalinowo-elektrycznym Floty Czarnomorskiej wystrzeliła z Morza Czarnego salwę pocisków manewrujących Kalibr na wyznaczone cele naziemne” – poinformowało w piątek rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Wcześniejsze raporty rosyjskiego wojska nie wspominały o uderzeniach z okrętów podwodnych na obiekty Sił Zbrojnych Ukrainy, natomiast rosyjskie wojsko informowało o użyciu fregat, lotnictwa czy systemów rakietowych – w tym przybrzeżnych.

Obecnie Marynarka Wojenna Rosji dysponuje sześcioma okrętami podwodnymi projektu 636.6 typu „Warszawianka”, wchodzących w skład 4. samodzielnej brygady okrętów podwodnych Floty Czarnomorskiej.

Kalibr to rosyjski system uzbrojenia, w skład którego wchodzą przeciwokrętowe pociski manewrujące, w tym przeznaczone do zwalczania celów lądowych oraz rakietotorpedy do zwalczania okrętów podwodnych. W okrętach podwodnych stosowane są systemy rakietowe dalekiego zasięgu również do niszczenia celów lądowych. System rakietowy Kalibr-PŁ instalowany na okrętach podwodnych jest zintegrowany z wyrzutniami torpedowymi 533 mm. Pocisk Kalibr jest torpedą rakietową – najpierw wystrzeliwana jest torpeda, następnie usuwana jest część torpedowa, a pocisk podąża za sekcjami powietrznymi jak pocisk rakietowy.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *