USS Florida (SSGN 728) kończy wspólne ćwiczenia z siłami norweskimi

USS Florida (SSGN 728) zakończył wspólne ćwiczenia z siłami norweskimi. / Zdjęcie: US Navy / Courtesy Asset

Okręt podwodny z rakietami balistycznymi typu Ohio USS Florida (SSGN 728) zakończył udane wspólne ćwiczenia z siłami norweskimi, które odbyły się w sierpniu i wrześniu 2023 r.

Norweskimi uczestnikami ćwiczeń były: okręt podwodny typu Ula HNoMS Uthaug, myśliwce F-35 i morskie samoloty patrolowo-rozpoznawcze P-8 Królewskich Norweskich Sił Powietrznych oraz Morskich Sił Specjalnych Marinejegerkommandoen (MJK). Wśród uczestników ćwiczeń ze Stanów Zjednoczonych znalazły się atomowy okręt podwodny USS Florida i Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Ćwiczenia skupiały się na zwiększeniu interoperacyjności oraz połączonych zdolności sił amerykańskich i norweskich do wykonywania misji na Dalekiej Północy.

To duży krok naprzód dla norwesko-amerykańskiej interoperacyjności i zdolności sojuszniczych. Nie możemy się doczekać dalszej współpracy z naszymi norweskimi sojusznikami, szkoląc się i pracując nad promowaniem bezpieczeństwa i w Europie.

– powiedział kapitan Benjamin Selph, dowódca Grupy Zadaniowej 69

Ponadto komandor Oeyvind Dunsaed, dowódca Norweskiego Dowództwa Sił Specjalnych (NORSOCOM) i komandor porucznik Theodor S. Hoeyaas-Helland, dowódca HNoMS Uthaug oraz liczni eksperci z Norwegii i USA odwiedzili atomowt okręt podwodny USS Florydę w celu wspólnego planowania operacyjnego podczas ćwiczeń.

Po ćwiczeniach USS Florida odbyła regularnie zaplanowaną wizytę w porcie w Tromsø w Norwegii.

Stany Zjednoczone aktywnie uczestniczą w wielu ćwiczeniach morskich na całym świecie. Chcąc w ten sposób zaakcentować dbanie o swobodę żeglugi na wielu szlakach morskich. Szczególnie kiedy aktywne są okręty wojenne Rosji i Chin.

Źródło: 6 flota USA