USS Albany przybywa do Faslane

Print Friendly, PDF & Email
USS Albany (SSN-753). / Zdjęcie: US Navy
USS Albany (SSN-753). / Zdjęcie: US Navy

Szturmowy okręt podwodny klasy Los Angeles USS Albany (SSN 753) przybył do Faslane w Szkocji z zaplanowaną wizytą w porcie 17 kwietnia 2024 r.

Wizyta w porcie w Faslane wzmacnia zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz naszych sojuszników i partnerów w regionie oraz daje jednostce Albany i jej załodze możliwość poznania historii i kultury regionu. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania regularnie współpracują ze sobą poprzez ćwiczenia i operacje wspierające interesy Sojuszu i partnerów.

Szturmowe okręty podwodne to wielozadaniowe platformy umożliwiające wykorzystanie pięciu z sześciu podstawowych możliwości strategii morskiej Marynarki Wojennej – kontroli morza, projekcji siły, wysuniętej obecności, bezpieczeństwa morskiego i odstraszania. Zostały zaprojektowane tak, aby wyróżniać się w walce z okrętami podwodnymi, przeciw okrętom, wojnie uderzeniowej, operacjach specjalnych, wywiadzie, obserwacji i rozpoznaniu, wojnie nieregularnej i walce minowej. Okręty podwodne szybkiego ataku przesyłają na ląd siłę wraz z siłami operacji specjalnych i rakietami manewrującymi Tomahawk w celu zapobiegania kryzysom regionalnym lub przygotowania ich do nich.

Okręt podwodny Albany wszedł do służby w 1990 roku i jest jednym z 62 ukończonych okrętów podwodnych klasy Los Angeles. Klasa Los Angeles zawiera więcej atomowych okrętów podwodnych niż jakakolwiek inna klasa na świecie. Klasę poprzedziła klasa Sturgeon, a po niej nastąpił Seawolf. Z wyjątkiem USS Hyman G. Rickover (SSN 709), wszystkie okręty podwodne tej klasy noszą nazwy amerykańskich miast i kilku miasteczek (np. Key West na Florydzie i Greeneville w stanie Tennessee).

Dowódca Grupy Zadaniowej 69 jest odpowiedzialny za operacje bojowe na okrętach podwodnych w obszarach odpowiedzialności Dowództwa Stanów Zjednoczonych w Europie i Dowództwa Stanów Zjednoczonych w Afryce.

Źródło: 6 Flota USA

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *